Rząd wprowadził w 2021 r. reformę w programie 500 Plus. Rodzice muszą teraz składać wnioski o świadczenie co roku, a co za tym idzie - terminy wypłat również będą się co roku zmieniać, gdyż Zakład Ubezpieczeń Społecznych przydziela je losowo.
Przypomnijmy, że świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów, choć w zeszłym roku wiceminister finansów Artur Soboń w "Porannej Rozmowie" Gazeta.pl mówił, że w 500 plus mogłyby być progi dochodowe i że warto o tym rozmawiać. Kilka dni później wycofał się z tych słów. Zdementowało je także Ministerstwo Finansów i premier Mateusz Morawiecki.
Żeby otrzymać 500 plus na nowym okresie świadczeniowym, trzeba złożyć do - Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek. ZUS podał już termin, od którego rozpocznie przyjmowanie wniosków.
"Od 1 lutego 2023 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r." - przekazano w oficjalnym komunikacie.
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
ZUS może przydzielić wypłatę świadczenia w następujących dniach miesiąca: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 lub 22. Jeśli płatność wypada na dzień wolny od pracy, środki zostaną przelane na konto dzień wcześniej. W oficjalnym komunikacie podano nawet harmonogram wypłat w zależności od terminu złożenia wniosku:
Przypominamy, że świadczenie 500+ przysługuje także obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z rosyjską agresją.