ZUS przypomina - ostatnie dni na złożenie ważnego druku. Kogo dotyczy?

ZUS przypomina, że 31 stycznia upływa termin złożenia informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe (ZUS IWA). Obowiązek ten dotyczy części płatników składek.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że druk ZUS IWA za 2022 rok muszą złożyć płatnicy, którzy byli zgłoszeni w ZUS jako płatnicy składek nieprzerwanie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku i co najmniej jeden dzień w styczniu 2023 roku, a także zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych i byli wpisani do rejestru REGON.

Druk ZUS IWA - ostatnie dni na złożenie dokumentu

Jeśli płatnik przekaże do ZUS informację ZUS IWA za trzy ostatnie lata kalendarzowe, tj. za rok 2020, 2021 i 2022 to wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, jaka będzie obowiązywała płatnika w okresie od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku, zostanie mu ustalona przez ZUS.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"Zawiadomienie o ustalonej wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe będzie doręczane przez ZUS w formie elektronicznej na profilu informacyjnym płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS" - podkreśla ZUS w komunikacie.

Druk ZUS IWA - co musi zawierać?

Druk ZUS IWA składany do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powinien zawierać informacje o rodzaju działalności gospodarczej według PKD, liczbie ubezpieczonych oraz zatrudnionych w warunkach zagrożenia. Dokument musi również zawierać dane dotyczące liczby osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym w wypadkach śmiertelnych i ciężkich, jakie miały miejsce w roku, za który jest składana IWA, czyli w tym przypadku w 2022 roku. Druk ZUS IWA należy złożyć do 31 stycznia.

Zobacz wideo "Pytanie, na które nie umie odpowiedzieć infolinia Polskiego Ładu" [Q&A]
Więcej o: