Świadczenie pielęgnacyjne 2023 powiązane ze wzrostem wynagrodzeń. Maląg podała kwotę

- Dzięki działaniom naszego rządu renta socjalna została zrównana z minimalną emeryturą. Od 1 marca to 1588,44 zł, w 2015 r. było 740 zł. Świadczenie pielęgnacyjne zostało powiązane ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, w tym roku to 2458 zł - mówiła we wtorek Marlena Maląg, komentując działania rządu podjęte dla poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnościami.

Ministerka rodziny Marlena Maląg zaprosiła we wtorek przedstawicieli prasy na konferencję. Szefowa resortu rodziny zapowiedziała zmiany istotne dla osób z niepełnosprawnościami oraz podsumowała dotychczasowe działania rządu w tym zakresie.

Świadczenie pielęgnacyjne 2023. Ministerka Maląg wyjaśnia

Dzięki działaniom naszego rządu renta socjalna została zrównana z minimalną emeryturą. Od 1 marca to 1588,44 zł, w 2015 r. było 740 zł. Świadczenie pielęgnacyjne zostało powiązane ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, w tym roku to 2458 zł.

- stwierdziła ministerka rodziny Marlena Maląg.

Szefowa resortu rodziny wymieniała też działania podjęte przez ekipę Zjednoczonej Prawicy, które miały na celu poprawienie sytuacji osób z niepełnosprawnościami.

Maląg wylicza działania rządu dla osób z niepełnosprawnościami

- Za naszych rządów został utworzony Fundusz Solidarnościowy, który jest przełomowym wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami. W ramach Funduszu realizowane są programy: Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej, Opieka wytchnieniowa, Centra Opiekuńczo-Mieszkalne - chwaliła się ministerka.

Podczas konferencji Ministerstwo Rodziny zaprezentowało też wyliczenia dotyczące wielkości wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. W 2015 roku wynosiło ono, zdaniem resortu, 15,5 mld zł. W 2022 roku wyniesie ok. 37 mld zł, co stanowi wzrost o 138 proc.

- Priorytetem jest dla nas wdrożenie konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami. Warto podkreślić, że same nakłady na wsparcie osób z niepełnosprawnościami to ponad 37 mld zł, podczas gdy w 2015 r. było to 15,5 mld zł. Na tych liczbach pokazujemy skalę wsparcia - powiedziała polityczka. 

Rząd chce wdrożyć konwencję kluczową dla osób z niepełnosprawnościami

Marlena Maląg zapewniła też, że programy realizowane w ramach Funduszu Solidarnościowego rozwijały się i cieszą się dużym zainteresowaniem.

Obecny na konferencji wiceminister Paweł Wdówik zapowiedział z kolei, że rząd zamierza wdrożyć europejską konwencję o prawach osób z niepełnosprawnościami. - To krok milowy, który wykonujemy. Jej istotą jest prawo OzN do niezależnego życia - tłumaczył. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: