Droższy egzamin na prawo jazdy. Ile zapłacimy? Od kiedy będą obowiązywać nowe stawki?

Egzamin na prawo jazdy podrożeje. Nowe stawki obowiązywać będą w całym kraju - ile wyniosą? Kiedy można spodziewać się wprowadzenia zaktualizowanego cennika?

W 2023 roku, w związku z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym, podrożeje egzamin na prawo jazdy. Początkowe doniesienia mówiły, że jego cena będzie ustalana przez samorząd danego województwa. Jak podaje jednak RMF FM we wtorek 24 stycznia, ostatecznie w całym kraju ma obowiązywać jednolita stawka.

Zobacz wideo Co grozi za poruszanie się pojazdem bez wymaganych uprawnień?

Egzamin na prawo jazdy będzie droższy

Obecnie egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii B kosztuje 30 zł. Nowy cennik zakłada podniesienie tej kwoty do 50 zł. Egzamin praktyczny ma natomiast kosztować 200 zł (podwyżka ze 140 zł). Dodatkowo po zdaniu obu egzaminów należy uiścić opłatę za wydanie prawa jazdy w wysokości 100,50 zł - nie wiadomo, czy ta kwota również ulegnie zmianie.

Według informacji przekazanych przez dziennikarza RMF FM Mariusza Piekarskiego, nowy cennik ma wejść w życie jeszcze w pierwszej połowie roku. "Kursanci mogą spodziewać się droższych egzaminów od kwietnia, może maja, najpóźniej od wakacji".

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zmiany dla kierowców w 2023 roku

Nowy rok zakłada jednak więcej zmian. Jak podaje portal legalis.pl, zmianie uległ taryfikator mandatów i punktów karnych, a także zasady organizacji kursów pozwalających redukować liczbę punktów karnych, pod koniec 2023 roku mają zacząć obowiązywać natomiast przepisy dotyczące konfiskaty auta za jazdę pod wpływem alkoholu.

W 2023 roku zwiększy się także maksymalna kara, którą można wymierzyć za spowodowanie "ciężkiego wypadku; za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności (dziś 12 lat)" - czytamy. Dodatkowo od 1 stycznia maksymalna stawka opłaty za brak OC w przypadku samochodów osobowych wynosi dwukrotność płacy minimalnej, czyli 6980 zł.

Więcej o: