Świadczenie pielęgnacyjne idzie w górę. Ministerstwo rozważy możliwość dorabiania

Marlena Maląg chwaliła się działaniami rządu, podjętymi dla poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnościami: - Mają prawo do niezależnego życia - orzekła szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Marlena Maląg poinformowała we wtorek (24 stycznia), że renta socjalna zostanie zrównana z kwotą minimalnej emerytury. Ministerka rodziny i polityki społecznej w czasie briefingu dla prasy zaznaczyła także, że rządowi zależy na tym, żeby "osoby z niepełnosprawnością podejmowały zatrudnienie". - Mają prawo do niezależnego życia - dodała.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kotecki: Nie oczekujmy zbyt gwałtownego ożywienia w gospodarce

Świadczenie pielęgnacyjne idzie w górę. Możliwość dorabiania w planach

Renta socjalna od 1 marca 2023 r. będzie wynosiła 1580 zł; w porównaniu do 2022 r. wzrośnie o 250 zł (wynosiła 1338,44 zł). Marlena Maląg powiedziała także, że "osoby otrzymujące rentę socjalną, mogą do swoich świadczeń podejmować zatrudnienie na takich samych zasadach jak inni renciści". Podwyższone zostanie także świadczenie pielęgnacyjne. W porównaniu z rokiem ubiegłym wzrośnie o 339 zł i wyniesie 2458 zł.

Podczas konferencji zwrócono uwagę na to, że świadczenie pielęgnacyjne wypłacane jest pod warunkiem rezygnacji z zatrudnienia lub innych form zarobkowych. Z tego powodu opiekunowie nie mogą podejmować żadnych dodatkowych prac, jeśli nie chcą utracić przyznanych pieniędzy. Ministerka Marlena Maląg przekazała, że w Senacie trwają prace nad przepisami, które mogłyby umożliwić opiekunom dorabianie, bez utraty świadczenia pielęgnacyjnego.

Marlena Maląg 15. emerytura w 2023 r.? Maląg: Odpowiem przewrotnie, już ją dostali

Aktywizacja osób niepełnosprawnych. "Wspomagamy pracodawców"

Podczas konferencji ministerstwo rodziny zaprezentowało wyliczenia dotyczące wielkości wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami odnosząc je do roku 2015. Zdaniem ministerstwa 7 lat temu wynosiło ono 15,5 mld zł, a w 2022 r. - ok. 37 mld zł.

Ministerka rodziny przekazała także, że w tym czasie powstał Fundusz Solidarnościowy, zrealizowany został m.in. program asystencji osobistej, opieki wytchnieniowej czy tworzone były centra opiekuńczo-mieszkalne. - Wydatki Funduszu Solidarnościowego na te programy to jest blisko 1 mld zł - poinformowała.

Marlena Maląg podkreśliła również, że rząd dąży do aktywizacji osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy. - Wspomagamy pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością poprzez dofinansowanie wynagrodzeń. W tym roku, przy znacznej niepełnosprawności, to 2400 zł, umiarkowanej 1350 zł, lekkiej 500 zł - powiedziała szefowa resortu rodziny. 

Mateusz Morawiecki i Marlena Maląg Umowy o pracę czekają zmiany. Będzie można wnioskować o czas nieokreślony

Więcej o: