Wakacje kredytowe 2024? Rzecznik rządu mówi o decyzji w połowie roku. Resort: Nie toczą się żadne prace

Ministerstwo Finansów przekazało, że nie pracuje nad przedłużeniem wakacji kredytowych w 2024 roku. Rzecznik rządu wcześniej poinformował, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w drugiej połowie roku.
Obecnie w Ministerstwie Finansów nie toczą się żadne prace dotyczące przedłużenia obowiązywania tzw. wakacji kredytowych

- przekazała portalowi 300Gospodarka.pl rzeczniczka resortu, Patrycja Dudek.

Zobacz wideo Wakacje kredytowe do końca 2024 r.? Kotecki: To zaskakujący pomysł

Wakacje kredytowe do przedłużenia? Decyzje dopiero zapadną

W środę rano na briefingu prasowym rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że rząd rozważa przedłużenie wakacji kredytowych, ale decyzje w tej kwestii nie zostały jeszcze podjęte.

- Przedłużenie wakacji kredytowych zależne będzie od wysokości stóp procentowych, decyzje zapadną w połowie roku - powiedział Müller. Była to reakcja na doniesienia serwisu money.pl, iż rząd może w okresie przedwyborczym ogłosić wydłużenie wakacji kredytowych na 2024 r.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Rzecznik wyjaśniał potem na Twitterze, że nie potwierdził przedłużenia wakacji kredytowych i obecnie nie trwają prace nad ich przedłużeniem. Informacje te następnie potwierdziło Ministerstwo Finansów.

Wakacje kredytowe na razie do końca 2023 r. 

W 2023 r. wakacjom kredytowym podlega jedna rata w każdym kwartale. W 2022 r. można było zawiesić dwie raty w trzecim i czwartym kwartale - tj. w sierpniu i wrześniu (rozwiązanie obowiązywało od sierpnia) oraz w dwóch z trzech miesięcy: październik, listopad, grudzień.

Okres spłaty kredytu zostanie wydłużony o tyle miesięcy, w ilu kredytobiorca skorzystał z wakacji kredytowych. Przykładowo, jeśli pierwotnie spłata kredytu miała zakończyć się w lutym 2035 r., to przy ośmiu ominiętych ratach w ramach wakacji kredytowych okres spłaty zakończyłby się w październiku 2036 r.

Rozwiązanie cieszy się dużą popularnością. Na koniec 2022 r. wakacjami objętych było już 1,05 mln kredytów hipotecznych - to 54 proc. liczby wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych i 68 proc. wartości wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych 

- poinformował resort finansów. 

Więcej o: