Willa na Mokotowie sprzedana fundacji związanej z PiS. Za pół miliona mniej niż wycena z 2014 r.

5,5 mln zł za willę wycenianą na 6 mln zł jeszcze w 2014 roku zapłaciła związana z PiS fundacja Polska Wielki Projekt. Sprzedawcą był natomiast Polski Holding Nieruchomości, który jest kontrolowany przez Skarb Państwa. Od 2014 roku ceny nieruchomości wzrosły o 50 proc.

Fundacja Polska Wielki Projekt (PWP) będzie miała swoją siedzibę w willi przy ul. Łowickiej 39A w Warszawie. Polski Holding Nieruchomości (PHN), do którego wcześniej należała nieruchomość, opisuję ją jako "najładniejszą na Starym Mokotowie" - donosi Szymon Jadczak na łamach WP.pl. 

W ubiegłym roku kupiła ją PWP. To fundacja powiązana z PiS-em, która powstała w 2016 roku. Na jej czele do kwietnia ub.r. stała Anna Bielecka, którą "Gazeta Wyborcza" opisuje jako przyjaciółkę Jarosław Kaczyńskiego. Kobieta miała organizować obiady, na których spotykali się politycy partii rządzącej. Część z nich znajduje się dziś w radzie fundacji PWP. Są to m.in. Piotr Gliński, Andrzej Zybertowicz, Zdzisław Krasnodębski czy Ryszard Legutko. 

Zobacz wideo Mieszkanie prawem, nie towarem. Co na to Konstytucja? [Next Station]

Fundacja związana z PiS-em kupiła willę za pół miliona mniej niż jej wycena sprzed 8 lat

W 2014 roku PHN wycenił willę na 6 mln zł. Mimo że ceny nieruchomości na rynku wtórnym w stolicy skoczyły o 55 proc. w ciągu ostatnich 8 lat, to PWP kupił willę za 5,5 mln zł. Prezes fundacji, prawicowy dziennikarz Grzegorz Górny we wniosku napisał, że cena "wobec piękna i historycznej wartości nieruchomości wydaje się okazją".

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

PHN od 2014 roku pięciokrotnie rozpisywał postępowanie sprzedażowe. W 2015 r. z ceną minimalną 5,6 mln zł, w 2017 r. licytacja rozpoczynała się od 4,92 mln zł, a rok później od 5,1 mln zł. Kolejna próba nadeszła we wrześniu 2022 roku, ale tak jak w poprzednich przypadkach, sprzedaży nie udało się sfinalizować.

Rozstrzygnięcie przyniosło postępowanie z listopada ubiegłego roku. Wówczas ofertę złożyły trzy podmioty. Wygrała PWP, bo - jak przekazała WP Magdalena Kacprzak, dyrektorka biura marketingu, strategii i relacji inwestorskich w Polskim Holdingu Nieruchomości - fundacja złożyła najkorzystniejszą ofertę. Kacprzak potwierdziła, że oznaczało to też ofertę najwyższą. 

PHN tłumaczy się ze sprzedaży willi 

Willa od 2017 roku pozostawała pustostanem. Przedstawicielka PHN poinformowało, że miało to wpływ na jej wycenę.

- Ponowne wykorzystanie [nieruchomości - red.] wiązałoby się z koniecznością poniesienia niezbędnych nakładów. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że wartość nie wszystkich nieruchomości rośnie w takim samym stopniu, a na ich wartość, tak jak w przypadku Łowickiej 39A, wpływają m.in. także takie cechy rynkowe jak: objęcie ochroną konserwatorską, mała działka oraz ograniczona liczba miejsc parkingowych - tłumaczyła rzeczniczka PHN.

Więcej o: