Mieszkania. Nadchodzi kosztowna zmiana dla właścicieli nieruchomości. Nowy obowiązek

Świadectwo energetyczne budynku obowiązkowe od kwietnia 2023 r. To najważniejsza zmiana dla właścicieli starszych nieruchomości, którą wprowadzają regulacje przyjęte w zeszłym roku. Certyfikat energetyczny trzeba mieć pod groźbą grzywny. Ile kosztuje?

Świadectwo energetyczne to hasło, z którym większość właścicieli nieruchomości do tej pory raczej się nie zetknęła. Ci, którzy mają mieszkania, powinni jednak zwrócić uwagę na przepisy, które już od kwietnia 2023 roku wprowadzają nowy obowiązek.

Zobacz wideo Wysoki poziom CO2 w atmosferze. Dawno tak nie było

Nieruchomości. Świadectwo energetyczne obowiązkowe nawet dla starszego mieszkania

W październiku 2022 roku prezydent Andrzej Duda podpisał dwie ustawy, które zmieniają Prawo budowlane oraz przepisy o charakterystyce energetycznej budynków. Celem jest realizacja unijnych dyrektyw, które mają podnieść efektywność energetyczną budynków. 

Od kwietnia br. właściciele wszystkich nieruchomości, nawet tych wybudowanych przed rokiem 2009, będą mieli obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej. Dokument wskazuje, ile rocznie energii zużywa np. nasz dom lub mieszkanie. Dzięki niemu władze mogą wyliczyć ile energii potrzeba na centralne ogrzewanie, ciepłą wodę, klimatyzację i wentylację oraz oświetlenie. 

Certyfikat energetyczny. Paszport dla mieszkania od kwietnia 2023 r. 

Certyfikat energetyczny (inna nazwa to paszport energetyczny) może zostać wystawiony po opracowaniu operatu energetycznego budynku. Ma on na celu ustalenie wydajności energetycznej poszczególnych systemów zainstalowanych w nieruchomości. 

Świadectwo energetyczne ma 10-letni okres ważności. Ale jeśli w tym okresie dokonamy remontu nieruchomości, który ma wpływ na zużycie energii, paszport energetyczny trzeba będzie wyrobić ponownie. 

Świadectwo energetyczne dla nowszych nieruchomości już obowiązuje

Warto przypomnieć, że konieczność posiadania świadectwa jest nowością dla właścicieli starszych nieruchomości. Ci, którzy posiadają budynki wzniesione po roku 2009, już dziś muszą posiadać odpowiednie certyfikaty.

Świadectwo energetyczne budynku jest konieczne, kiedy jest on zbywany na podstawie umowy sprzedaży (w tym umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu). Certyfikat jest konieczny również wtedy, gdy nieruchomość jest wynajmowana. 

Rodzina 2+1 w WarszawieMieszkania na kredyt nie dostał, bo był zbyt puszysty. Bank komentuje

Ile kosztuje świadectwo energetyczne domu lub mieszkania

Cena może wahać się w zależności od wielu czynników. Certyfikat energetyczny mieszkania nie powinien jednak kosztować więcej niż 400-500 zł. Paszport energetyczny budynku jest nieco droższy, kosztuje 500-600 zł. W przypadku dużych domów jednorodzinnych koszt może być jednak wyższy i dojść do 900-1000 zł. 

Wśród czynników mających wpływ na cenę wymienić trzeba wielkość nieruchomości, rodzaj konstrukcji, cechy architektoniczne (im więcej izb, okien, tym więcej obliczeń), wykorzystywanych technologii (rodzaj pieca, klimatyzacji). Wpływ ma nawet lokalizacja czy fakt posiadania odpowiedniej dokumentacji. 

Wakacje kredytoweWakacje kredytowe także w 2024 r.? Gdybym był PiS-em, to by mnie kusiło

Kara za brak świadectwa energetycznego nieruchomości

W ustawie, którą podpisał prezydent Andrzej Duda, znajduje się istotne zastrzeżenie. Za brak świadectwa energetycznego właścicielowi nieruchomości grozi grzywna. Jej górna wysokość nie została określona w przepisach. 

Kara czeka też tych, którzy świadectwo energetyczne fałszują lub potwierdzają w nim nieprawdę. Tu grozi odpowiedzialność karna. 

Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości, jak kształtują się ceny mieszkań i koszty ich utrzymania oraz co się dzieje z kredytami hipotecznymi? Więcej na te tematy czytaj pod tym linkiem: next.gazeta.pl/nieruchomosci

Więcej o: