Ostatnie dni, by uniknąć wysokich rachunków za prąd. Najemcy muszą złożyć wniosek

Tylko do 31 stycznia najemcy, którzy nie mają bezpośredniej umowy z dostawcę energii, mogą złożyć wniosek o zamrożenie cen energii. Rząd początkowo nie uwzględnił ich w ustawie.

Od 1 grudnia do końca 2023 roku rząd zamroził ceny prądu na poziomie z 2022 roku. Gospodarstwa domowe zapłacą 693 zł za MW/h.  Cena maksymalna będzie obowiązywać po przekroczeniu rocznego limitu zużycia: 2 MWh - dla gospodarstw domowych; 2,6 MWh - dla rodzin z osobą niepełnosprawną; 3 MWh - dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników.

Natomiast małe i średnie przedsiębiorstwa, samorządy oraz podmioty wrażliwe będą w 2023 roku płacić za prąd 785 zł/MWh. Na liście podmiotów objętych ochroną początkowo nie znaleźli się najemcy.

Zobacz wideo Oszczędzając prąd, realnie oszczędzamy nasze pieniądze?

Regulowane ceny energii. Najemcy dodani do listy 

Od 1 stycznia 2023 r. ochrona w zakresie ceny maksymalnej została rozszerzona również na podmioty, które nie mają zawartej bezpośredniej umowy ze sprzedawcą energii, ponieważ prowadzą działalność w najmowanych lokalach.

Więcej informacji z kraj znajdziesz i przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Najemcy, którzy chcą skorzystać z maksymalnej ceny energii, muszą złożenie oświadczenia odbiorcy uprawnionego przez podmiot udostępniający lokale, który jest jednocześnie stroną umowy sprzedaży energii elektrycznej lub umowy kompleksowej z przedsiębiorstwem energetycznym.

Ostatnie dni, by złożyć oświadczenie ws. maksymalnych cen energii

Oświadczenie powinno zostać złożone do sprzedawcy energii do 31 stycznia 2023 r. Można dostarczyć je formie papierowej lub elektronicznej (tzn. plik opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym przesłanym pocztą elektroniczną). Wniosek w wersji gotowej do edycji dostępny jest pod TYM adresem. 

Więcej o: