13. emerytura 2023. Kiedy ruszy wypłata trzynastek? Niektórzy dostaną pieniądze wcześniej

13. emerytura to dodatkowe świadczenie pieniężne, które co roku dostają emeryci i renciści. W 2023 roku, po najnowszej waloryzacji świadczeń, kwota trzynastki, podobnie jak najniższa emerytura, będzie rekordowo wysoka. Wyjaśniamy, ile wyniesie i kiedy seniorzy mogą spodziewać się wypłat. Niektórzy otrzymają pieniądze znacznie szybciej.

Dodatkowa 13. emerytura jest świadczeniem wypłacanym od 2019 roku. Z uwagi na inflację w 2023 nastąpi przewidziana prawem waloryzacja - jej wysokość jest rekordowa, bo i inflacja jest rekordowo wysoka. Ile wyniesie trzynastka i kiedy rozpoczną się wypłaty pieniędzy? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

13. emerytura 2023. Komu przysługuje? 

13. emerytura to świadczenie, które jest wypłacane każdemu, kto do 31 marca danego roku pobiera świadczenia takie jak: emerytury, renty, rodzicielskie świadczenie uzupełniające, świadczenie dla niewidomych ofiar działań wojennych, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, czy świadczenia i zasiłki przedemerytalne.

13. emerytura 2023. Kiedy wypłata świadczenia?

Osoby, które uprawnione są do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych na dodatkowe pieniądze w postaci trzynastki będą musieli czekać aż do maja 2023. Większość emerytów może jednak liczyć na świadczenie już wcześniej. Dla takich osób wypłata pieniędzy przewidziana jest na kwiecień 2023 wraz z przewidzianą na ten miesiąc emeryturą. Warto odnotować, że aby otrzymać 13. emeryturę, nie trzeba składać żadnego wniosku. Świadczenie to jest wyliczane i przyznawane przez ZUS i KRUS każdemu, kto ma do niego prawo. 

13. emerytura 2023. Ile wyniesie?

Wysokość 13. emerytury uzależniona jest od wysokości najniższej emerytury. W tym roku za sprawą waloryzacji, na którą wpłynęła m.in. wysoka inflacja, seniorów czeka rekordowy wzrost świadczeń. Mają wzrosnąć o 13,8 proc., jednak najniższe z nich nie wzrosną o mniej niż 250 zł. Oznacza to, że po waloryzacji zarówno najniższa emerytura, jak i trzynastka wzrosną z 1338,44 zł brutto do 1588,44 zł brutto, czyli w 2023 roku będą wynosić 1445,48 zł netto. 

Więcej o: