Wiemy, że pytacie. Tym razem w niedzielę będzie niedziela handlowa. A tego tekstu nie napisał ChatGPT

W ten weekend sklepy będą otwarte przez nie jeden, a dwa dni. W niedzielę 29 stycznia będziemy mieli pierwszą z siedmiu niedziel handlowych w tym roku. Mimo to część sklepów będzie otwarta krócej niż w dni powszednie.

Zakaz handlu w niedzielę wszedł w życie cztery lata temu. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Co roku prawo zaostrzano, a od 2020 roku ustawa przewiduje tylko siedem niedziel handlowych w roku.  

Zobacz wideo Agata Młynarska gościnią Porannej Rozmowy Gazeta.pl (27.01)

Zakaz handlu w niedzielę

Nowelizacja zakazu handlu weszła w życie 1 lutego 2022 roku. Od tego dnia, by prowadzić działalność handlową w niedziele, nie wystarczy już mianować się placówką pocztową - wiele sklepów w ten sposób obchodziło przepisy. Teraz trzeba wykazać, że sklep ma 40 proc. przychodów z usług pocztowych

Jedna z orędowniczek zamykania sklepów w siódmy dzień tygodnia, ministerka Marlena Maląg, tłumaczyła, że ten dzień powinno się spędzać z rodziną. - To czas dla rodziny, na modlitwę, a nie na spędzanie go w sklepie - mówiła w sierpniu. 

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czy dziś jest niedziela handlowa?

Czy dziś jest niedziela handlowa? - zapytacie pewnie Google w niedzielę, więc my odpowiadamy już teraz. Tak. 29 stycznia to niedziela handlowa. Pierwsza z siedmiu przewidzianych w tym roku. I jedna z nielicznych niezwiązanych z żadnym świętem państwowym, religijnym, ani początkiem i końcem roku szkolnego

Poniżej podajemy rozpiskę wszystkich niedziel handlowych w 2023 roku: 

  • 29 stycznia; 
  • 2 kwietnia; 
  • 30 kwietnia; 
  • 25 czerwca; 
  • 27 sierpnia; 
  • 17 grudnia; 
  • 24 grudnia.

Sklepy z krótszymi godzinami otwarcia

Część sklepów tego dnia będzie otwarta jednak krócej niż w przeciętny dzień. Auchan zamiast o 22 zamknie sklepy o 21. Godziny pracy sklepów w niektórych placówkach skróciła także Biedronka oraz Lidl. Otwarte będą nie tylko hipermarkety, ale również sklepy osiedlowe i franczyzy, takie jak Żabka oraz Carrefour Express. 

Więcej o: