Bill Gates w poniedziałek wykładał w australijskim Lowy Institute w Sydney. Jednym z poruszonych przez niego tematów było umiejscowienie współczesnych czasów w historii. Miliarder patrzy w przyszłość z dużym optymizmem.
- Jestem nadal bardzo optymistyczny. Będzie o wiele lepiej urodzić się za 20 lat, 40 lat, 60 lat od teraz niż kiedykolwiek w przeszłości - mówił Gates, cytowany przez CNBC. Zapewniał, że nawet w obliczu wyzwań stojących przed obecnymi i przyszłymi pokoleniami takimi jak globalny kryzys czy pandemia to każdy urodzony w przyszłości urodzi się w lepszym momencie niż w jakimkolwiek poprzednim momencie historii.
CNBS przytacza dane z przeprowadzonego w październiku sondażu Gallupa, który pokazuje, że amerykańskie społeczeństwo nie podziela optymizmu miliardera. Tylko 42 proc. Amerykanów wierzy, że dzisiejsza młodzież będzie miała "lepszy standard życia" niż ich rodzice. To spadek o 18 punktów procentowych względem 2019 roku i najniższy wynik od około trzech dekad.
Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
- Łatwiej jest wyrażać negatywne poglądy i wpisywać się w pesymistyczne trendy, niż ocenić to naprawdę sprawiedliwie i uczciwie, moim zdaniem - wyjaśniał Gates i wyjaśnił, że globalne wskaźniki śmiertelności dzieci poniżej piątego roku życia zostały zmniejszone o połowę w ciągu ostatnich dwóch dekad, a innowacje w przyszłości mogą pomóc także leczyć otyłość, raka czy polio.
Bill Gates podkreślał możliwości, jakie daje ludzkości rozwój technologiczny. - Rosnący poziom IQ na świecie, jakość narzędzi, które mamy do napędzania naszych innowacji, czy to w zdrowiu, czy energii, czy edukacji - to są fantastyczne rzeczy - mówił.
Przypomniał również, jak wiele zmieniło się na naszą korzyść w porównaniu z nieco odleglejszymi czasami. - Gdzie byliśmy 300 lat temu? Średnia długość życia człowieka uległa ogromnej poprawie w ciągu ostatnich trzech stuleci. W 1700 roku przeciętna osoba umierała przed osiągnięciem wieku 40 lat. Dzisiejsza średnia długość życia w USA wynosi 76,1 lat - tłumaczy.
- Nie miało znaczenia, czy byłeś królem, czy żebrakiem. Tak samo dotyczyła Cię ogromna śmiertelności niemowląt i niezwykle niski poziom umiejętności czytania i pisania. Tak więc zakres ludzkich innowacji w czasie jest fenomenalną historią - zachwycił się Gates.