ZUS rozpoczyna wysyłkę kilku milionów deklaracji. Powinny dojść do końca lutego

ZUS rozpoczął wysyłkę PIT-ów dla świadczeniobiorców. Deklaracje trafią do milionów obywateli. Polacy powinni je otrzymać do końca lutego. ZUS przypomina także, że istnieje możliwość rozliczenia elektronicznego.

Zbliża się czas rozliczeń podatkowych. Deklaracje należy złożyć od 15 lutego do 30 kwietnia 2023 roku. ZUS już rozpoczął proces przygotowywania Polaków do rozliczeń. 

Zobacz wideo Na co uważać, wypełniając PIT-2 od 1 stycznia 2023 r.? Ekspertka wyjaśnia

ZUS zaczyna wysyłkę PIZUS rozpoczął wysyłkę PIT-ów dla świadczeniobiorców

"Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych PIT za 2022 rok. Kilka milionów formularzy trafi do wszystkich, którzy w 2022 r. pobierali świadczenia z ubezpieczeń społecznych. Deklaracje będą wysyłane do końca lutego" - poinformowano w oficjalnym komunikacie

Wysyłane są deklaracje PIT-40A, PIT-11A i PIT-11. ZUS zapewnia, że przed 1 marca wszyscy, którzy w 2022 r. choćby raz pobrali świadczenie to i tak otrzymają deklarację podatkową. Poniżej wyjaśniamy, które deklaracje komu przysługują. 

PIT-40A - dla kogo?

PIT-40A dostaną przede wszystkim emeryci i renciści, którzy pobierali świadczenie z ZUS przez cały rok kalendarzowy. Jak i również w wyniku rozliczenia podatku uzyskają niedopłatę podatku lub wynik rozliczenia wyniesie zero złotych.

Ten dokument przysługuje także nierezydentom zamieszkałym w państwach, z którymi Polskę łączą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z odrębną stawką podatku. Taka sytuacja ma miejsce w m.in. Belgi czy Kanadzie. Deklaracja ta trafi także do osób, które korzystały ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty socjalnej.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

PIT-11A - dla kogo?

PIT-11A został wysłany do osób, które pobierały inne niż wymienione powyżej świadczenia z ZUS (zasiłki chorobowe, macierzyńskie) i tych, które w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS.

Otrzymają je osoby, które nie pobierały świadczeń do końca roku podatkowego oraz świadczeniobiorcy, którzy złożyli w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem lub dziećmi. Oraz osoby, które złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej. 

PIT-11 - dla kogo?

Z kolei PIT-11 otrzymają osoby, które pobrały w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS na podstawie wyroku sądu lub ugody.

ZUS przypomina, że osoby, którym wypłacał świadczenia, będą miały także dostęp do deklaracji PIT w formie elektronicznej na swoim profilu na portalu PUE ZUS [LINK].

***

Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki.

Więcej o: