Niemcy. Najpierw paraliż Berlina, teraz strajk na lotnisku w Düsseldorfie. Odwołano część lotów

Na lotnisku w Düsseldorfie odwołano około jedną trzecią lotów w związku ze strajkiem ostrzegawczym pracowników obsługi. Wcześniej strajk kompletnie sparaliżował lotnisko w Berlinie.

Na piątek zaplanowano łącznie 290 lotów z lotniska w Düsseldorfie. Do południa odwołano ponad 110 z nich, wystąpiły również opóźnienia - podaje "Süddeutsche Zeitung". Regionalny nadawca radiowo-telewizyjny WDR dodaje, że kilka lotów przekierowano na port lotniczy Kolonia/Bonn.

Strajk w Niemczech. Pracownicy w większości przystąpili do protestu

Związek zawodowy Verdi wezwał około 700 pracowników firmy zajmującej się obsługą bagażu i samolotów Aviapartner do uczestnictwa w strajku. Według związkowców w piątek rano do strajku przystąpiło około 90 proc. z nich.

- Zaangażowanie jest bardzo duże, efekty [strajku - przyp. red.] są zgodne z planem - powiedział rzecznik związku zawodowego Verdi, cytowany przez "Süddeutsche Zeitung". Aviapartner ma około 75 proc. udziału w rynku na lotnisku w Düsseldorfie. Pod względem liczby pasażerów jest to największe lotnisko w Nadrenii Północnej-Westfalii i trzecie co do wielkości w kraju.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- Ponieważ linie lotnicze informowały swoich pasażerów z wyprzedzeniem o odwołaniach i alternatywnych ofertach, sytuacja w terminalu jest spokojna - przekazał rzecznik lotniska Marcus Schaff, cytowany przez dziennik.

Niemcy. Lotnisko w Berlinie sparaliżowane przez strajk. Związkowcy domagają się lepszego wynagrodzenia

Związek zawodowy Verdi protestował również w porcie lotniczym Berlin Brandenburg im. Willy’ego Brandta. Wielki jednodniowy strajk pracowników linii lotniczych, kontrolerów i obsługi naziemnej dosłownie sparaliżował berlińskie lotnisko. Na środę zaplanowanych było 300 startów i lądowań, odprawionych miało zostać 35 tys. pasażerów. Ostatecznie anulowano wszystkie loty.

Związek zawodowy Verdi domaga się wyższych wynagrodzeń o 500 euro miesięcznie dla pracowników lotniska i obsługi naziemnej, przy rocznej umowie. Pracodawcy domagają się przede wszystkim umów na dłuższy okres dla pracowników lotniska i zaproponowali nieopodatkowane jednorazowe wypłaty w wysokości do 2 tys. euro.

Zobacz wideo Kotecki: Nie oczekujmy zbyt gwałtownego ożywienia w gospodarce
Więcej o: