Pieniądze na WOŚP można odliczyć od podatku. Jednak wpłata nie zawsze będzie darowizną

Wpłaty dla WOŚP można odliczyć od podatku, ale trzeba pamiętać o istotnym szczególe. Czym się różni przelew dla WOŚP od wpłaty do puszki? Kiedy wpłata dla WOŚP jest traktowana jako darowizna? Wyjaśniamy.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz 31. pod hasłem: "Chcemy wygrać z sepsą! Finał dla wszystkich - małych i dużych". Po północy, gdy finał dobiegł końca, WOŚP powiadomił, że do tej pory udało się zebrać kwotę 154 606 764 złote.

Pieniądze dla WOŚP a odliczenie od podatku. Czy wpłaty do puszki się liczą?

Warto pamiętać, że pieniądze przekazane dla WOŚP można odliczyć od podatku. Jednak aby takie odliczenie było możliwe, wpłata musi spełniać warunki darowizny. Co to oznacza? Po dokonaniu wpłaty dla WOŚP należy jeszcze uzyskać dowód wpłaty - innymi słowy potrzebujemy dokumentu, który potwierdzi, że przekazaliśmy pieniądze na ten (lub inny) cel.

Wyjaśniając tę kwestię, datki przekazane do puszki WOŚP nie są traktowane jako darowizna - wolontariusze nie wystawiają żadnych pokwitowań. Wpłaty przekazane na WOŚP bez problemu można za to odliczyć, dokonując przelewu. Należy jednak pamiętać o jednym istotnym szczególe - przelew na konto WOŚP musi zawierać w tytule podpis "darowizna". Następnie wystarczy uzyskać potwierdzenie przelewu w banku.

Więcej o podatkach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pieniądze przekazane w formie darowizny można odliczyć od podatku nie tylko w przypadku Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Odliczeniu podlegają kwoty przekazane w formie darowizny na:

  • cele pożytku publicznego;
  • cele kultu religijnego;
  • cele krwiodawstwa (darowizny honorowych dawców krwi);
  • cele charytatywno - opiekuńcze kościoła lub kościelnych osób prawnych;
  • szkoły i edukację zawodową.

Pamiętaj: Limit darowizny nie może przekroczyć 6 proc. wartości dochodów darczyńcy.

Zagraj z nami, razem wygramy z sepsą! Dorzuć się do naszej skarbonki:

Pieniądze na WOŚP a darowizna. Kiedy można dokonać odliczenia od podatku?

Jest jeszcze jedna istotna kwestia. Darowizny na WOŚP przekazane w ramach 31. finału można odliczyć od podatku, ale kluczowa jest też data, w której dokonaliśmy wpłaty na cel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jeśli pieniądze zostały przekazane w tym roku, to kwotę będzie można odliczyć w zeznaniu podatkowym za 2023 rok, czyli dopiero na początku 2024 roku.

Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki

Zobacz wideo Na co uważać, wypełniając PIT-2 od 1 stycznia 2023 r.? Ekspertka wyjaśnia
Więcej o: