Polska przeznaczy na wojsko więcej niż jakiekolwiek państwo NATO. "Musimy się zbroić"

Polska przeznaczy aż 4 proc. swojego PKB na wojsko - taką deklarację złożył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Według Prezesa Rady Ministrów to może być największa część ze wszystkich państw NATO. Morawiecki zapewniał o konieczności czynienia takich inwestycji.

- Zwiększenie siły polskiej armii i wzmocnienie obecności wojsk NATO na terytorium Polski jest dla nas najwyższym, absolutnym priorytetem - mówił Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po odwiedzinach w 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka w Siedlcach, na której pojawił się z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem. 

Zobacz wideo Czy działania ministerstwa obrony realnie wpływają na wzmocnienie polskiej armii?

Polska chce poważanie dozbroić armię 

- Ściągamy najnowocześniejszy sprzęt wojskowy oraz pozyskujemy go z przemysłu krajowego. Nie ma silnego państwa bez silnego wojska. Będziemy bronić każdego skrawka polskiej ziemi - stwierdził Morawiecki, po czym dodał, że "Wojsko Polskie jest podstawą bezpieczeństwa, podstawą rozwoju, podstawą przyszłości". 

Przekazał też informacje o kwotach jakie Polska przeznaczyć na wojskowość. W tym roku finanse te mają być rekordowe. Sam premier nazywa to wsparcie "bezprecedensowym wysiłkiem". Mowa o 4 proc. PKB Polski, które zostaną przeznaczone na wojsko. Według Morawieckiego to może być najwyższy procent PKB przeznaczony na armię spośród wszystkich państw NATO. - Polacy powierzyli nam rządy w trudnym czasie, wojna na Ukrainie powoduje, że musimy zbroić się jeszcze szybciej - tłumaczy, cytowany przez "Dziennik Gazetę Prawną".  

Na koniec optymistycznie dodał, że "Polska jest bezpieczna. Polska będzie coraz bezpieczniejsza, razem z naszymi sojusznikami - najpotężniejszym sojuszem militarnym w historii świata - ale także razem ze wszystkimi ludźmi dobrej woli".  

Więcej o gospodarce przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Polska ma 20. armię świata?

Przypomnijmy, że jeszcze niedawno Globalny Ranking Siły Ognia wskazał Polskę jako 20. potęgą zbrojną na świecie. Dziennikarz Gazeta.pl Maciej Kucharczyk tłumaczył jednak, że choć nazwa listy brzmi poważnie, to nie jest ona żadnym miarodajnym rankingiem siły militarnej państw świata. 

Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule >>>> 

Więcej o: