14. emerytura nie dla wszystkich. Kto nie dostanie świadczenia? Kluczowe są dwie zasady

14. emerytura, zgodnie z mechanizmem "złotówka za złotówkę", może zostać pomniejszona, ale część seniorów nie otrzyma jej wcale. Na jakich zasadach będzie wypłacana tegoroczna "czternastka"? Kto nie otrzyma świadczenia?

14. emerytura w 2023 roku będzie wypłacana na przełomie sierpnia i września, a zasady mają pozostać takie same, jak w ubiegłym roku - zapowiadał wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Dodał również, że w tym roku waloryzacja rent i emerytur będzie wyższa od zakładanej w budżecie i wyniesie 14,8 proc., a wartość ta jest zbliżona do średniorocznej inflacji z 2022 roku.

14. emerytura. Kto nie dostanie świadczenia? Zasada "złotówka za złotówkę"

Po waloryzacji, tegoroczna "czternastka" byłaby wypłacana w kwocie 1588,44 zł brutto. Podobnie jak w przypadku 13. emerytury, seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków, aby otrzymać pieniądze.

14. emerytura w pełnej wysokości zostanie przekazana tym emerytom i rencistom, których wysokość świadczeń nie przekroczy 2,9 tys. zł. W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekroczy tę kwotę, będzie stosowany mechanizm "złotówka za złotówkę", a więc dodatkowe świadczenie zostanie odpowiednio pomniejszone.

Kto nie dostanie świadczenia w ogóle? Seniorzy pobierający emeryturę w kwocie 4188,44 zł lub wyższej, nie otrzymają 14. emerytury (zakładając, że wypłata "czternastek" będzie odbywać się na tych samych zasadach, co w 2022 roku). Ponadto wprowadzona tzw. minimalna kwota świadczenia sprawia, że seniorzy, którym będzie przysługiwała 14. emerytura w wysokości poniżej 50 zł, wcale nie dostaną świadczenia. Dodatkowe pieniądze nie trafią też do tych osób, w przypadku których prawo do emerytury czy renty zostało zawieszone. 

14. emerytura na stałe? PiS chce zrealizować obietnicę wyborczą

Tegoroczna "czternastka" ma być wypłacana w wysokości najniższej emerytury. W 2022 roku seniorzy otrzymali dodatkowe świadczenie w wysokości 1338,44 zł brutto. Po waloryzacji, która odbędzie się 1 marca 2023 roku, dodatkowa emerytura ma wzrosnąć do kwoty 1588,44 zł brutto.

Więcej o emeryturach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rząd chce, aby 14. emerytura została wprowadzona na stałe. Tym samym PiS, w roku wyborczym, chce dotrzymać obietnicy, którą złożył lata temu. - Mamy przygotowany już projekt w ministerstwie, ten pójdzie teraz do konsultacji, w miarę szybkich - zapowiedział kilka dni temu wiceminister rodziny Stanisław Szwed w Programie 1. Polskiego Radia.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej
Więcej o: