Wnioski o przedłużenie wypłaty świadczenia 500 plus opiekunowie dzieci mogą składać od 1 lutego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Dokumenty są przyjmowane jedynie drogą elektroniczną. Można je przesyłać poprzez portal PUE ZUS, platfromę Emp@tia lub dzięki bankowości elektronicznej. Pamiętajmy, że świadczenie przysługuje na wszystkie dzieci w danej rodzinie. Jest przyznawane bez względu na dochody.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Od początku trwającej w Ukrainie wojny, obywatele Ukrainy, którzy zdecydowali się przyjechać do Polski, mogli liczyć na różne formy wsparcia finansowego. Wśród nich było też uczestnictwo w programie Rodzina 500 plus, dzięki czemu również mogli otrzymywać 500 zł dla każdego dziecka. Świadczenie przyznawano ukraińskim uchodźcom, którzy przyjechali do Polski po rozpoczęciu wojny w Ukrainie, tj. 23 lutego 2022 r. Musieli oni też otrzymać niezbędne dokumenty, które potwierdzały ich legalny pobyt w Polsce.
Od nowego okresu świadczeniowego, obywatele Ukrainy również otrzymają wsparcie finansowe. Jak przekazuje portal Money.pl, dzieci będą mogły w dalszym ciągu korzystać z programu 500 plus na dotychczasowych zasadach. Obecnie przyznane świadczenie mogą pobierać do końca maja br. Aby je otrzymywać, nie mogą opuszczać Polski na dłużej niż 30 dni. Pieniądze, które trafiają w ten sposób do obywateli Ukrainy, miały być przekazywane przez UNICEF.
Jeśli obywatele Ukrainy chcą utrzymać ciągłość 500 plus, muszą wysłać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek (SW-U - red.) wraz z dokumentem potwierdzającym legalność pobytu w Polsce. Niezbędne jest też potwierdzenie dostępu do rynku pracy w Polsce - za pomocą karty pobytu. Aby zachować ciągłość, należy złożyć wniosek do 30 kwietnia 2023 roku.
Od początku trwania programu 500 plus "rząd przeznaczył na ten cel już ponad 216 mld zł" - informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.