Świadczenie 500 plus. Czy dzieci z Ukrainy nadal będą otrzymywać 500 plus? Jest jedna zasada

Wnioski o 500 plus można składać już od 1 lutego na kolejny okres świadczeniowy. Z tej formy wsparcia finansowego mogą korzystać wszystkie dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia. Na jakich zasadach z tej formy pomocy będą mogli korzystać obywatele Ukrainy?

Wnioski o przedłużenie wypłaty świadczenia 500 plus opiekunowie dzieci mogą składać od 1 lutego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Dokumenty są przyjmowane jedynie drogą elektroniczną. Można je przesyłać poprzez portal PUE ZUS, platfromę Emp@tia lub dzięki bankowości elektronicznej. Pamiętajmy, że świadczenie przysługuje na wszystkie dzieci w danej rodzinie. Jest przyznawane bez względu na dochody.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Waloryzować 500 plus? Czy może wprowadzić progi dochodowe? Pytamy ekspertkę

500 plus. Czy obywatele Ukrainy dostaną wsparcie?

Od początku trwającej w Ukrainie wojny, obywatele Ukrainy, którzy zdecydowali się przyjechać do Polski, mogli liczyć na różne formy wsparcia finansowego. Wśród nich było też uczestnictwo w programie Rodzina 500 plus, dzięki czemu również mogli otrzymywać 500 zł dla każdego dziecka. Świadczenie przyznawano ukraińskim uchodźcom, którzy przyjechali do Polski po rozpoczęciu wojny w Ukrainie, tj. 23 lutego 2022 r. Musieli oni też otrzymać niezbędne dokumenty, które potwierdzały ich legalny pobyt w Polsce.

Od nowego okresu świadczeniowego, obywatele Ukrainy również otrzymają wsparcie finansowe. Jak przekazuje portal Money.pl, dzieci będą mogły w dalszym ciągu korzystać z programu 500 plus na dotychczasowych zasadach. Obecnie przyznane świadczenie mogą pobierać do końca maja br. Aby je otrzymywać, nie mogą opuszczać Polski na dłużej niż 30 dni. Pieniądze, które trafiają w ten sposób do obywateli Ukrainy, miały być przekazywane przez UNICEF.

Seniorzy (zdjęcie ilustracyjne)Nowe 500 plus dla seniorów? Trwają prace sejmowej komisji

500 plus dla obywateli Ukrainy. Jak przedłużyć wniosek?

Jeśli obywatele Ukrainy chcą utrzymać ciągłość 500 plus, muszą wysłać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek (SW-U - red.) wraz z dokumentem potwierdzającym legalność pobytu w Polsce. Niezbędne jest też potwierdzenie dostępu do rynku pracy w Polsce - za pomocą karty pobytu. Aby zachować ciągłość, należy złożyć wniosek do 30 kwietnia 2023 roku.

Od początku trwania programu 500 plus "rząd przeznaczył na ten cel już ponad 216 mld zł" - informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Rehabilitacja (zdjęcie ilustracyjne)Ulga rehabilitacyjna 2023 - co rozliczyć i w jakich limitach? [PORADNIK]

Więcej o: