30-latek założył firmę, a po 10 dniach dostał 55 mln złotych dotacji od NCBiR. "Szybka Ścieżka"

Niespełna 30-latek założył w domu firmę, której kapitał wynosił pięć tysięcy złotych. 10 dni później firma ta otrzymała prawie 55 milionów złotych dofinansowania od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Dziennikarze Radia ZET i radiozet.pl ustalili, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przekazało prawie 55 milionów złotych spółce zarejestrowanej w Gdańsku, która została założona zaledwie 10 dni przed ostatecznym terminem składania wniosków. Firma miała być prowadzona przez jedną osobę i była zarejestrowana w mieszkaniu prywatnym. Wniosek firmy otrzymał najniższą możliwą ocenę (10 na 16 punktów), która dopuszczała do finansowania. Dofinansowanie zostało przyznane na projekt "Rozwiązań IOT do śledzenia towarów w łańcuchu dostaw i monitorowania parametrów ich transportu". 

Zobacz wideo Sawicki o KPO: To nie są pieniądze dla PiS. Niezależnie od tego kto by rządził

30-latek założył firmę, a 10 dni później dostał 55 mln złotych dotacji. 

Firma otrzymała pieniądze w ramach ogłoszonego w październiku 2022 roku konkursu "Szybka Ścieżka - Innowacje Cyfrowe". NCBiR przyznało pieniądze na 117 projektów, a średnia kwota wsparcia wyniosła pięć i pół miliona złotych.

Jak ustalili dziennikarze, NCBiR dokonywało zmian w zasadach konkursu:

  • dwa dni przed końcem składania wniosków zwiększono kwotę do rozdysponowania z 645 mln do 811 mln złotych;
  • w dniu zakończenia konkursu wydłużono możliwość składania wniosków z godziny 16:00 na 24:00.

Numer wniosku z firmy, która otrzymała niemal 55 mln złotych, wskazuje, że został on złożony właśnie w rozszerzonym terminie. Według centrum wydłużenie terminu składania wniosku było związane z "awarią systemu informatycznego". Jak dodaje, ze wspomnianą spółką nie została jeszcze podpisana umowa na dofinansowanie projektu.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Australijskie banknoty z wizerunkiem Elżbiety IIKarol nie wszędzie zastąpił Elżbietę. Monarchia musiała ustąpić Aborygenom

NCBiR odmówiło udostępnienia wniosku oraz podania, jaka część badawcza została w nim opisana. Dziennikarze zapytali więc, jaka w ocenie centrum jest wiarygodność spółki z kapitałem 5 tys. złotych założona kilka dni wcześniej. NCBiR odpowiedziało, że warunkiem było zarejestrowanie i prowadzenie działalności w Polsce - poza tym zgłaszający nie byli ograniczeni żadnymi innymi punktami.

McDonald's planuje zwolnienia pracowników. McDonald's planuje zwolnienia pracowników. "Przed nami trudne decyzje"

Więcej o: