30-latek założył firmę, a po 10 dniach dostał 55 mln złotych dotacji od NCBiR. "Szybka Ścieżka"

Niespełna 30-latek założył w domu firmę, której kapitał wynosił pięć tysięcy złotych. 10 dni później firma ta otrzymała prawie 55 milionów złotych dofinansowania od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Dziennikarze Radia ZET i radiozet.pl ustalili, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przekazało prawie 55 milionów złotych spółce zarejestrowanej w Gdańsku, która została założona zaledwie 10 dni przed ostatecznym terminem składania wniosków. Firma miała być prowadzona przez jedną osobę i była zarejestrowana w mieszkaniu prywatnym. Wniosek firmy otrzymał najniższą możliwą ocenę (10 na 16 punktów), która dopuszczała do finansowania. Dofinansowanie zostało przyznane na projekt "Rozwiązań IOT do śledzenia towarów w łańcuchu dostaw i monitorowania parametrów ich transportu". 

Zobacz wideo Sawicki o KPO: To nie są pieniądze dla PiS. Niezależnie od tego kto by rządził

30-latek założył firmę, a 10 dni później dostał 55 mln złotych dotacji. 

Firma otrzymała pieniądze w ramach ogłoszonego w październiku 2022 roku konkursu "Szybka Ścieżka - Innowacje Cyfrowe". NCBiR przyznało pieniądze na 117 projektów, a średnia kwota wsparcia wyniosła pięć i pół miliona złotych.

Jak ustalili dziennikarze, NCBiR dokonywało zmian w zasadach konkursu:

  • dwa dni przed końcem składania wniosków zwiększono kwotę do rozdysponowania z 645 mln do 811 mln złotych;
  • w dniu zakończenia konkursu wydłużono możliwość składania wniosków z godziny 16:00 na 24:00.

Numer wniosku z firmy, która otrzymała niemal 55 mln złotych, wskazuje, że został on złożony właśnie w rozszerzonym terminie. Według centrum wydłużenie terminu składania wniosku było związane z "awarią systemu informatycznego". Jak dodaje, ze wspomnianą spółką nie została jeszcze podpisana umowa na dofinansowanie projektu.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

NCBiR odmówiło udostępnienia wniosku oraz podania, jaka część badawcza została w nim opisana. Dziennikarze zapytali więc, jaka w ocenie centrum jest wiarygodność spółki z kapitałem 5 tys. złotych założona kilka dni wcześniej. NCBiR odpowiedziało, że warunkiem było zarejestrowanie i prowadzenie działalności w Polsce - poza tym zgłaszający nie byli ograniczeni żadnymi innymi punktami.

Więcej o: