Wojsko. Zmiany na szczycie polskiej armii. Andrzej Duda wkrótce wręczy nominacje

Generał Wiesław Kukuła w poniedziałek otrzyma nominację na Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Prezydent Andrzej Duda usankcjonuje również zmianę na stanowisku dowódcy WOT, które dotychczas zajmował Kukuła.
Zobacz wideo Czy działania ministerstwa obrony realnie wpływają na wzmocnienie polskiej armii?

W poniedziałek 6 lutego o 12.00 generał broni Wiesław Kukuła ma przyjąć od prezydenta nominację na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Generał Kukuła do końca 2022 roku pełnił funkcję dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Z tego powodu konieczna jest zatem nominacja na zajmowane uprzednio przez gen Kukułę stanowisko. Dlatego też w poniedziałek stanowisko dowódcy WOT obejmie generał brygady Maciej Klisz. 

Jednocześnie prezydent odznaczy Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski generała Jarosława Mikę, kończącego kadencję na stanowisku Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Kim są generał Wiesław Kukuła i jego następca, generał Maciej Klisz?

Generał Kukuła to pierwszy dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej utworzonych z dniem 1 stycznia 2017 roku. Wcześniej służył m.in. w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku. Był też dowódcą Jednostki Wojskowej Komandosów.

Głośno było o nim już w pierwszym roku sprawowania władzy w WOT. W 2017 roku gen. Kukuła złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa związanego z nazwaniem żołnierzy WOT m.in. "bandytami" czy "armią kapusiów". Chodziło m.in. o słowa byłego szef MON Tomasza Siemoniaka.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Nowy dowódca WOT gen. Maciej Klisz był zastępcą Kukuły od 2020 roku. Od początku stycznia pełnił czasowo jego obowiązki po tym, jak gen. Kukuła odszedł ze stanowiska. Generał Klisz od października 2016 do kwietnia 2019 roku był szefem sztabu tej formacji. W 2020 roku ukończył US Army War College, a 15 sierpnia 2021 roku otrzymał stopień generała brygady - podsumowuje defence24.pl.

Więcej o: