SW Research przeprowadziło w dniach 31 stycznia - 1 lutego sondaż dla "Rzeczpospolitej", w której zapytało Polaków, co sądzą o pomyśle podniesienia wieku emerytalnego. W badaniu wzięło udział 800 pełnoletnich internautów.
Obecnie wiek przechodzenia na emeryturę to 65 lat dla mężczyzn, 60 lat dla kobiet. W sondażu zapytano badanych, co ich zdaniem jest korzystniejszym rozwiązaniem - zachowanie aktualnego wieku emerytalnego, co będzie wiązało się z niższą emeryturą, czy jego podniesienie, dzięki któremu możliwe będzie otrzymanie wyższego świadczenia. Najwięcej respondentów, 41,40 proc. uznało, że nie chce zmian w wieku emerytalnym. 26,80 proc. opowiedziało się za podniesieniem wieku emerytalnego, 31,80 proc. nie miało natomiast w tej kwestii zdania.
Wyniki sondażu skomentował w rozmowie z dziennikiem senior project manager w SW Research Adam Jastrzębski. - Ponad połowa osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym (53 proc.) woli zachować obecny, niższy wiek emerytalny. Takiego samego zdania jest niemal co drugi badany (47 proc.) w wieku od 35 do 49 lat, taki sam odsetek respondentów mieszkających na wsi oraz nieco mniejsza część (46 proc.) osób z dochodem w przedziale między 3001 a 4000 zł netto - powiedział.
Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
W styczniu opisywaliśmy sondaż IBRiS dla Radia ZET, który także dotyczył zmian w wieku emerytalnym. Większość ankietowanych (44,8 proc.) przyznało wówczas, że chciałoby obniżenia wieku emerytalnego w Polsce. Odmiennego zdania i podniesienia wieku, kiedy nabywa się prawa emerytalne, chciało natomiast 32,4 proc. respondentów.
Dr Tomasz Lasocki z Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z Mikołajem Fidzińskim z Gazeta.pl skomentował tę kwestię. - Twierdzenia dotyczące wydłużania aktywności zawodowej w obecnych warunkach to pobożne życzenia. Dane pokazują wyraźnie - Polacy przechodzą na emerytury najwcześniej jak tylko mogą - mówił ekspert, podkreślając jednak, że "nie uciekniemy od podniesienia wieku emerytalnego". - Ale trzeba wyciągnąć lekcję z ostatniej próby. O podwyższeniu wieku nie będzie mowy bez poprawy warunków zatrudniania, jak i samego wykonywania pracy. (...) Jeżeli wiek emerytalny nie zostanie podniesiony, to będziemy musieli szukać zupełnie innych - bardziej kosztownych dla każdego rozwiązań - wyjaśniał dr Lasocki. Cały wywiad przeczytać można w tekście poniżej: