Połowa drugiej kadencji Andrzeja Dudy. Na realizację tych obietnic czeka wiele osób

Andrzej Duda jest właśnie w połowie swojej drugiej kadencji jako prezydent. Część swoich obietnic, które miał spełnić jako głowa państwa, udało się osiągnąć. Jednak w dalszym ciągu seniorzy oraz osoby pracujące oczekują zmian, które Andrzej Duda zapowiedział w trakcie kampanii.

W sierpniu 2020 roku Andrzej Duda po raz drugi rozpoczął swoją kadencję na stanowisku prezydenta. Lista jego obietnic była naprawdę długa. Znalazły się na niej m.in. budowa gazociągu Baltic Pipe, dodatek solidarnościowy czy zapewnienie żłobków we wszystkich gminach. Które z tych obietnic zostały zrealizowane?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Andrzej Duda o wizycie Joe Bidena w Polsce: Najprawdopodobniej wybiera się do naszej części Europy w lutym

Minęła połowa drugiej kadencji Andrzeja Dudy. Co udało się zrealizować?

Andrzej Duda zapowiedział, że w trakcie pandemii osoby, które straciły pracę otrzymają 1400 zł zasiłku - to udało się zrealizować. Prezydent zapowiadał również, że dzieci otrzymają bon turystyczny w wysokości od 500 do 1000 zł - ten cel również został osiągnięty. Wśród obietnic było również utworzenie Funduszu Medycznego, który ma finansować leczenie m.in. pacjentów z rzadkimi chorobami oraz onkologicznych. Na razie został on powołany, jednak nie wykorzystuje całego budżetu.

Niektóre zapowiadane inwestycje również można uznać za zrealizowane, jak np. przekop Mierzei Wiślanej. Jednak budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego potrwa znacznie dłużej, niż kadencja Andrzeja Dudy, zatem nie można uznać jej za zrealizowaną.

Andrzej Duda w Zakopanem"Willa plus". Duda: Raz dotacje otrzymują takie organizacje, a raz inne

Druga kadencja Andrzeja Dudy. Wyborcy nadal czekają na emerytury stażowe i żłobki

  • Adnrzej Duda nie zrealizował jeszcze zapowiadanej zmiany w paragonach, która miała chronić polskie produkty. Chodzi o zawarcie na nich informacji, że dany produkt pochodzi z Polski.
  • W dalszym ciągu na realizację czekają tzw. emerytury stażowe. Miały one zapewnić wcześniejsze przechodzenie na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego stażu pracy, a nie wieku emerytalnego. Obecnie projekt ustawy czeka w Sejmie na dalsze decyzje.
  • Prezydent zapowiedział również, że w każdej gminie pojawi się żłobek dla dzieci do 3. roku życia. Do realizacji miały zostać wykorzystane środki z Krajowego Programu Odbudowy - ten pomysł w dalszym ciągu zostaje niezrealizowany.
  • Emeryci czekają też na decyzje w sprawie 15. emerytur, o których Andrzej Duda wielokrotnie wspominał. Do tej pory nie zrealizowano tej obietnicy wobec swoich wyborców.

Andrzej Duda - zdjęcie archiwalneWiemy, co prezydent zrobi z drugą ustawą kluczową dla pieniędzy z UE

Więcej o: