500 plus na wnuczka. Kiedy dziadkowie mogą ubiegać się o świadczenie?

Ruszył nabór wniosków do najnowszej edycji programu "Rodzina 500 plus". Każdy, kto chce dostać pieniądze, musi złożyć stosowne dokumenty. Okazuje się, że o wypłatę świadczenia mogą ubiegać się także dziadkowie, muszą jednak spełnić pewien warunek. Wyjaśniamy, kiedy dziadkowie mogą ubiegać się o 500 plus.

500 plus to świadczenie, które wypłacane jest od 2016 roku. Od 1 lutego 2023 roku ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków uprawniających do wypłaty tego świadczenia wychowawczego na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku. Pieniądze przysługują na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych przez rodziców dochodów. O wypłatę pieniędzy mogą starać się nie tylko rodzice, ale także dziadkowie. Jaki warunek muszą spełnić, aby móc otrzymać 500 plus na wnuczka czy wnuczkę?

Zobacz wideo [MATERIAŁ REKLAMOWY] Czy kaucja za plastikową butelkę zwiększy świadomość konsumentów i pomoże producentom napojów zachować neutralność plastikową, chroniąc środowisko? Rozmowa z profesorem Arturem Bartkowiakiem

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

500 plus na wnuczka. Kiedy dziadkowie mogą ubiegać się o wypłatę świadczenia?

500 plus na dzieci mogą otrzymać nie tylko rodzice (zarówno biologiczni, jak i adopcyjni), ale także:

 • opiekunowie prawni dziecka
 • rodziny zastępcze dziecka
 • osoby prowadzące rodzinny dom dziecka
 • dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych czy domów pomocy społecznej.

W przypadku rodzin zastępczych i opiekunów prawnych zdarza się, że mogą być nimi dziadkowie. Jest to jedyny warunek, kiedy mogą się oni ubiegać o 500 plus na wnuki. W takim przypadku zainteresowani muszą uzupełnić formularz SW-O, a następnie za pośrednictwem portalu PUE ZUS złożyć wniosek o przyznanie świadczenia.

500 plus na wnuczka. Jak złożyć wniosek? 

Wnioski o wypłatę 500 plus można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną. Do tej pory do dyspozycji świadczeniobiorców były:

 • Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS
 • portal Emp@tia
 • bankowość elektroniczna, jeżeli bank posiada taką usługę.

W tym roku ZUS wprowadził jeszcze jedną metodę składania wniosków, czyli bezpłatną, mobilną aplikację mZUS, z której można korzystać zarówno na urządzeniach z systemami operacyjnymi Android, jak i iOS. Aplikacja pozwoli nie tylko złożyć wniosek, ale także szybko przejrzeć jego status oraz sprawdzić dane o wypłatach. Więcej informacji o aplikacji można przeczytać na stronie zus.pl

500 plus na wnuczka. Terminy wypłat świadczenia

Termin wypłaty środków z 500 plus zależy od terminu składania wniosków. Zwykle pieniądze są przelewane w ciągu dwóch miesięcy. Termin ten może wydłużyć się w przypadku źle wypełnionego wniosku. Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek:

 • do 30 kwietnia 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.,
 • w maju 2023 r. - wypłata nastąpi do 31 lipca 2023 r. (z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca),
 • w czerwcu 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2023 r. (wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca),
 • w lipcu 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2023 r. (wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca),
 • w sierpniu 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2023 r. (wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia). 
Więcej o: