Więcej Polaków otrzyma zwrot podatku od fiskusa - średnio kilkaset złotych. Od kiedy rozliczenie PIT?

Zwrot nadpłaconego podatku w tym roku wyniesie średnio kilkaset złotych. Osoby lepiej zarabiające mogą otrzymać z Urzędu Skarbowego nawet 2250 złotych.

Zwrot nadpłaty zaliczki na podatek otrzyma w tym roku więcej osób. Do I połowy 2022 roku obowiązywała stawka podatku PIT w wysokości 17 proc., natomiast od 1 lipca została obniżona do 12 proc. - z mocą wsteczną od 1 stycznia 2022 roku. Oznacza to, że w 2023 roku Urząd Skarbowy wliczy do zwrotu podatek za I półrocze ubiegłego roku.

Deklaracja podatkowa PIT (zdjęcie ilustracyjne)Rozliczenie PIT. Straciłeś na zmianie? Urząd Skarbowy odda różnicę

Zwrot podatku PIT. Urząd Skarbowy zwróci więcej pieniędzy [WYLICZENIA]

Jak podaje "Fakt", wszyscy, którzy pracują i zarabiają przynajmniej 3200 zł brutto, mogą spodziewać się przelewu od fiskusa. Kwota zwrotu jest proporcjonalna do wysokości pensji. Przy minimalnej kwocie uprawniającej do zwrotu (3200 zł brutto), Urząd Skarbowy zwróci 6 zł, ale w przypadku wynagrodzenia na poziomie 5000 zł brutto będzie to już zwrot w wysokości 468 zł.

Rosyjski propagandysta straszy Polskę"Kukiełka Putina" grzmi o broni jądrowej. "Użyć na wjeździe do Polski"

Najwięcej otrzymają pracownicy, którzy mieszczą się w górnej granicy pierwszego progu podatkowego z zarobkami ok. 120 tys. zł rocznie. "Fakt" podaje, że fiskus zwróci im nawet 2250 zł (w zeszłym roku próg ten został podniesiony z 85 tys. zł do 120 tys. zł).

PIT (zdjęcie ilustracyjne)PIT za wynajem mieszkania. Do kiedy trzeba złożyć? Uwaga na nowe terminy

PIT za 2022. Do kiedy pracodawca musi dać pracownikowi deklarację?

Podatnicy będą mogli składać zeznania PIT od 15 lutego. Natomiast termin przesłania pracownikom formularza PIT-11 za 2022 rok mija 28 lutego.

Więcej o podatkach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rozliczyć się możemy za pośrednictwem portalu Twój e-PIT. Pamiętajmy jednak, że rozliczenia warto dokonać samodzielnie. Jeśli nie spełnimy swojego obowiązku, po 2 maja Urząd Skarbowy rozliczy nas automatycznie, lecz wtedy nie będziemy mogli skorzystać z ulg podatkowych.

Z jakich ulg możemy skorzystać w 2023 roku? Więcej na ten temat znajdziesz w poniższym artykule:

PIT (zdjęcie ilustracyjne)PIT za 2022. Co można odliczyć od podatku? Urząd Skarbowy nie przypomni

Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki

Zobacz wideo [MATERIAŁ REKLAMOWY] Czy kaucja za plastikową butelkę zwiększy świadomość konsumentów i pomoże producentom napojów zachować neutralność plastikową, chroniąc środowisko? Rozmowa z profesorem Arturem Bartkowiakiem
Więcej o: