Telewizja Polska nie wie, czy stać ją na podwyżki dla pracowników. "Trwają analizy"

Związkowcy z TVP domagają się podwyżki wynagrodzeń. Oczekują zwiększenia pensji o 1 tys. zł oraz przywrócenia dodatku stażowego. Zarząd Telewizji Polskiej na razie odmawia podnoszenia pensji i prowadzi w tej sprawie "prace analityczne". Przypomnijmy, że prawdopodobnie TVP otrzyma w tym roku dotację w wysokości 2,7 mld zł.

Związek Zawodowy Pracowników Twórczych i Technicznych TVP Wizja oraz Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Radia i Telewizji już w zeszłym roku skierowały do władz Telewizji Polskiej pismo z prośbą o powrót do rozmów w sprawie regulacji wynagrodzeń w 2023 r., podaje portal wirtualnemedia.pl.

Teraz dołączyła do nich Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność". Wszystko przez inflację wciąż rosnące koszty utrzymania. 

Zobacz wideo

Pracownicy TVP oczekują podwyżki 

Pod koniec 2022 roku władze Telewizji Polskiej nie zgodziły się na postulaty wystosowane przez związki zawodowe. Portal wirtualnemedia.pl donosi, że w styczniu pracownicy związkowi po raz kolejny wystosowali pismo do szefostwa TVP.  Napisali w nim: "Przy braku zgody pracodawcy w 2022 r. na przyznanie pracownikom świadczenia świątecznego oraz podwyżki inflacyjnej, ponawiamy naszą prośbę o podniesienie wynagrodzenia zasadniczego o 1000 zł wszystkim pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę".  

Wirtualne Media opisują, że związkowcy oprócz podwyżki domagają się zmian w regulaminie wynagrodzeń, uaktualnienia m.in. tabel: stanowisk wynagrodzeń zasadniczych, stawek honorarium pracowniczego, kwot premii zadaniowej oraz nowych zasad tworzenia i przyznawania premii motywacyjnej. Oczekują jasnych wymogów oraz waloryzacji wynagrodzeń, a także przywrócenia dodatków stażowych z tytułu wysługi lat.

- Oczekujemy od Pracodawcy rozpoczęcia pilnych rozmów na powyższe tematy - napisano w oświadczeniu, cytowanym przez Wirtualne Media.  

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Telewizja Polska odmawia podwyżek 

Telewizja Polska odpowiedziała już na te żądania. W liście skierowanym do związkowców poinformowano, że "obecnie trwają prace analityczne mające na celu określenie możliwości finansowych Spółki w zakresie regulacji płac w 2023 r." a "do czasu ich zakończenia ustosunkowanie się do zgłoszonych przez Państwa postulatów nie jest możliwe" - przytaczają Wirtualne Media. 

Telewizja Polska dostanie ogromne pieniądze?

Przypomnijmy, że w tym roku przewidywany jest wzrost rekompensaty abonamentowej dla TVP i Polskiej Radia z 2 do 2,7 mld zł. O czym także wspominali związkowcy. "Przyznane Spółce środki wystarczą też na ten cel, gdyż to dzięki wszystkim pracownikom Spółki można realizować konkretne zadania misji publicznej"- informowano.  

Warto wspomnieć, że pomimo uchwalenia budżetu przez Sejm w połowie grudnia 2022 roku, Senat uchylił zapis o wzroście dotacji dla TVP do kwoty 2,7 mld zł. W związku z czym, nad ustawą ponownie będzie pracował Sejm. 

***

Ile zarabiamy, a ile będziemy zarabiać, jak kształtują się emerytury, co z bezrobociem w Polsce, jakie są trendy na rynku pracy i jakie zmiany szykuje rząd? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/praca.

Więcej o: