PIT 2023. Od kiedy rozliczenie podatku za 2022 rok? Fiskus niebawem zaczyna przyjmowanie deklaracji

W połowie lutego standardowo rozpoczyna się okres rozliczenia ze skarbówką. Im szybciej złożymy deklarację podatkową, tym szybciej otrzymamy zwrot podatku. Warto więc trzymać terminów. Od kiedy dokładnie można rozliczyć PIT za 2022 rok?

Płatnikiem podatku dochodowego każdego pracownika, jest osoba lub firma, która ją zatrudnia. Odprowadza więc do właściwych organów kwotę podatku, która zależy od wynagrodzenia danej osoby. 

Zobacz wideo Podatek hipotetyczny - czym jest i jak na nim skorzystać? Wyjaśniamy

Od kiedy można rozliczyć PIT za 2022 rok? Termin już niedługo

Deklaracje podatkowe PIT-36 i PIT-37 za 2022 rok można składać od 15 lutego do 2 maja 2023 roku. Zeznanie można złożyć w formie papierowej lub przez internet dzięki usłudze "Twój e-PIT". Niezmieniony przez podatnika PIT-37 zostanie automatycznie zaakceptowany 2 maja 2023 r.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Dokument można również złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Będzie to jednak miało wpływ na zwrot podatku. Osoby, które złożą PIT przez internet, będą na zwrot nadpłaconego podatku czekać do 45 dni od momentu złożenia deklaracji.  Ci, którzy złożyli zeznanie osobiście, będą jednak musieli czekać do 3 miesięcy. Warto więc samemu zatwierdzić swoje rozliczenie z fiskusem przez internet, jeśli liczymy na szybki zwrot podatku. 

PIT za 2022. Do kiedy pracodawca musi dać pracownikowi deklarację?

Podatnicy będą mogli składać zeznania PIT od 15 lutego. Natomiast termin przesłania pracownikom formularza PIT-11 za 2022 rok mija 28 lutego. Jeśli został wysłany listownie, może dotrzeć do nas w pierwszych dniach marca.

Ten sam dokument pracodawca wysyła do urzędu skarbowego i jest zobowiązany zrobić to do 31 stycznia br. Daty są bardzo ważne, ponieważ każdy dzień zwłoki jest traktowany jako przestępstwo skarbowe.

***

Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki

Więcej o: