Ulga mieszkaniowa. Niektóre domowe sprzęty odliczysz od podatku. Kto może skorzystać?

Każda osoba, która w ciągu 5 lat od nabycia mieszkania, planuje je sprzedać, musi liczyć się z obowiązkiem zapłacenia podatku dochodowego. W takiej sytuacji można jednak skorzystać z przysługującej ulgi mieszkaniowej, w ramach której można odliczyć od podatku wydatki związane z AGD, czy meblami. Dowiedz się, jakie sprzęty można odliczyć od PIT i komu przysługuje taka ulga.

Ulga mieszkaniowa dotyczy tych osób, które sprzedały swoje mieszkanie w ciągu pięciu lat od jego zakupu. Domyślnie taka osoba musiałaby zapłacić podatek dochodowy, jednak w związku z interpelacją wydaną w 2021 roku od takiego podatku można odliczyć szereg wydatków, między innymi tych na zakup mebli, czy kuchennego sprzętu AGD. Komu przysługuje ulga mieszkaniowa? Jakie sprzęty można odliczyć od podatku?

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Ulga mieszkaniowa. Komu przysługuje?

Jak podaje Ministerstwo Finansów, "zgodnie z wydaną interpretacją podatkową, jeżeli zakupiona przez podatnika nieruchomość zostanie sprzedana przed upływem 5 lat, nabywca powinien zapłacić 19-proc. podatek od dochodu z jej sprzedaży". Taki podatek muszą zapłacić osoby, które w 2022 sprzedały przed upływem pięciu lat od zakupu nieruchomości:

  • nieruchomość lub jej część oraz udział w nieruchomości,
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub użytkowego, 
  • prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, 
  • prawo wieczystego użytkowania gruntów.

Takie osoby mogą jednak skorzystać z ulgi mieszkaniowej, która pozwala wyraźnie zmniejszyć koszty podatku dochodowego. Do skorzystania z ulgi mieszkaniowej uprawnia formularz PIT-39. 

Ulga mieszkaniowa. Jakie sprzęty można odliczyć od podatku?

Z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że wolne od podatku są dochody uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, pod warunkiem że uzyskane z tego tytułu przychody przeznaczone zostaną na własne cele mieszkaniowe. Własne cele mieszkaniowe obejmują w tym przypadku oprócz wydatków poniesionych na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę czy remont budynku także wydatki na cele niekomercyjne takie jak zakup, czy instalacja:

  • kuchenki gazowej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej,
  • piekarnika,
  • szafki stanowiącej element mocowania umywalki,
  • oświetlenia, w tym taśm LED i oczek halogenowych,
  • okapu, pochłaniacza,
  • mebli, które są trwale połączone konstrukcyjnie z elementami budowlanymi, w tym tzw. mebli pod wymiar.

Zdaniem Ministerstwa Finansów "wydatkowane środki na te cele spowodują zmniejszenie ostatecznego podatku do zapłaty lub nawet umożliwią pełne zwolnienie z tego podatku".

Więcej o: