Emerytura minimalna - ile wynosi? Jak wzrosną świadczenia po waloryzacji?

Emerytura minimalna przysługuje seniorom, którzy osiągnęli wiek emerytalny i przepracowali odpowiednią ilość lat. Ile wynosi najniższe świadczenie emerytalne w Polsce? Jak wzrosną świadczenia po waloryzacji?

Emerytura minimalna to najniższe świadczenie, które ZUS wypłaca uprawnionym do tego seniorom. Najniższa emerytura przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) oraz mają odpowiednią liczbę przepracowanych lat - należy spełniać łącznie te dwa podstawowe warunki.

Wywiady Sroczyńskiego"Kobieta z rocznika 1986 dostanie najprawdopodobniej emeryturę minimalną"

Emerytura minimalna w Polsce. Ile wynosi najniższe świadczenie?

Emerytura minimalna od 1 marca 2022 roku wynosi 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł "na rękę" i jest wyższa o niemal 88 zł w stosunku do 2021 r. w wyniku corocznej waloryzacji. Osoby, które starają się o najniższą emeryturę muszą dostarczyć do ZUS wypełnione formularze (wniosek EMP oraz informację ERP-6) oraz dokumenty potwierdzające przebyty czas zatrudnienia i wysokość wynagrodzeń.

Inne najniższe świadczenia wynoszą obecnie:

  • renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 1003,83 zł;
  • renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa - 1606,13 zł;
  • renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową - 1204,60 zł;
  • kwota świadczenia przedemerytalnego - 1350,70 zł.

Mateusz Morawiecki i Marlena MalągWaloryzacja emerytur, stopy. Ważne informacje dla emerytów i nie tylko

Waloryzacja 2023. Tak wzrośnie emerytura minimalna w Polsce

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje, że w tym roku waloryzacja rent i emerytur wyniesie 14,8 procent. To oznacza, że od 1 marca 2023 roku minimalna emerytura wyniesie 1588,44 zł brutto, czyli 1445,49 zł netto. Dokładnie tyle samo wyniosą tegoroczne "trzynastki", które będą wypłacane w kwietniu.

Waloryzowane mają być także renty. Świadczenie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i socjalna w przyszłym roku również wyniosą 1588,44 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie do 1191,33 zł brutto. Z kolei świadczenie przedemerytalne wyniesie 1600,70 zł brutto.

Więcej o świadczeniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Waloryzacja kwotowa będzie dotyczyć wszystkich seniorów, którzy otrzymują do 1812 zł brutto emerytury. Natomiast powyżej tej kwoty, świadczenia będą rosły procentowo. Warto jednak podkreślić, że waloryzacja procentowa będzie dotyczyła również emerytur poniżej 1338,44 zł.

Z kolei "czternastki", które mają być wypłacane w sierpniu i wrześniu, w pełnej kwocie otrzymają seniorzy, których emerytura nie przekroczy 2900 zł brutto. Im wyższe będą emerytury, tym niższa będzie 14. emerytura - zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Zobacz wideo [MATERIAŁ REKLAMOWY] Czy kaucja za plastikową butelkę zwiększy świadomość konsumentów i pomoże producentom napojów zachować neutralność plastikową, chroniąc środowisko? Rozmowa z profesorem Arturem Bartkowiakiem
Więcej o: