Zaskakujące kulisy upadku Banku Spółdzielczego w Grębowie. Prezeska na czele gangu, 55 mln zł strat

Prezeska upadłego Banku Spółdzielczego w Grębowie Janina K. i jej pięcioro podwładnych, w tym jej syn, są podejrzani o przywłaszczenie pieniędzy wpłaconych przez klientów i oszustwo na kwotę ok. 55 mln zł. Przestępczy proceder miał trwać przez 15 lat. Podejrzani trafili do aresztu.

Prokuratura Krajowa przekazała we wtorek, że na polecenie prokuratora Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie zatrzymano byłych pracowników upadłego Banku Spółdzielczego w Grębowie (woj. podkarpackie).

Wśród zatrzymanych jest prezeska zarządu upadłego banku Janina K., wiceprezeska i główna księgowa Genowefa K., członkini zarządu i starsza inspektorka ekonomiczna Teresa R., specjalistka ds. samorządowych i obsługi oszczędności oraz audytorka wewnętrzna Danuta R., starsza inspektorka ds. oszczędności i depozytów, a także członkini rady nadzorczej Bożena S. i referent ds. kredytów Krzysztof K., syn Janiny K.

Prezeska upadłego Banku Spółdzielczego w Grębowie i byli pracownicy z zarzutami. Trafili do aresztu

Prokurator przedstawił Janinie K. zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a jej byłym podwładnym zarzucono udział w tej grupie.

"Wszystkim podejrzanym prokurator przedstawił zarzuty dotyczące wyrządzenia Bankowi Spółdzielczemu w Grębowie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także przywłaszczenie powierzonego mienia w znacznych rozmiarach. Ponadto Janinie K., Genowefie K. oraz Krzysztofowi K. prokurator zarzucił popełnienie dwóch oszustw na szkodę innych banków. Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności" - czytamy w komunikacie.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Byli pracownicy upadłego Banku Spółdzielczego w Grębowie zostali zatrzymani 1 lutego. Po przedstawieniu zarzutów, decyzją Sądu Rejonowego w Rzeszowie, trafili do tymczasowego aresztu na trzy miesiące.

Grębów. Grupa przestępcza przez 15 lat miała wyłudzać pieniądze i udzielać sobie korzystnych kredytów

Z ustaleń dokonanych w toku śledztwa przez prokuratora wynika, że sprawcy działali w okresie od 2004 do 2019 roku na terenie woj. podkarpackiego, a w szczególności w miejscowości Grębów. Poprzez nadużycie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków wyrządzili Bankowi Spółdzielczemu w Grębowie szkodę majątkową w łącznej wysokości ponad 19 mln zł, a także dokonali przywłaszczenia powierzonego pracownikom Banku Spółdzielczego w Grębowie mienia w postaci środków pieniężnych zdeponowanych przez kilkudziesięciu klientów banku na lokatach pieniężnych w łącznej wysokości ponad 25 mln zł - informuje Prokuratura Krajowa.

"Ponadto prokurator ustalił, że w czerwcu 2019 roku podejrzani Janina K., Genowefa K. oraz Krzysztof K. wyłudzili z dwóch banków łącznie 10 mln zł" - czytamy. W toku postępowania ustalono, że celem działania grupy przestępczej było popełnianie przestępstw polegających w szczególności na udzieleniu kredytów z naruszeniem procedur banku, przywłaszczaniu środków pieniężnych zdeponowanych przez klientów na lokatach pieniężnych i inwestowaniu tych środków na rachunkach maklerskich poprzez:

  • podrabianie dokumentów bankowych,
  • poświadczanie nieprawdy w dokumentach,
  • zakładanie rachunków bankowych na osoby fikcyjne i nieżyjące,
  • dokonywanie przelewu środków pieniężnych pomiędzy założonymi na osoby fikcyjne i nieżyjące rachunkami oraz dokonywanie z tych rachunków wypłat gotówkowych,
  • udzielanie (dla siebie - Janiny K. oraz osób jej najbliższych) kredytów z naruszeniem procedur, bez sprawdzenia zdolności kredytowych, bez akceptacji członków rady nadzorczej oraz bez właściwego ich zabezpieczenia, jak też z zaniżonym oprocentowaniem odsetek.

Bank Spółdzielczy w Grębowie upadł

12 lipca 2019 roku Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Banku Spółdzielczego w Grębowie. Postanowieniem Sądu Rejonowego w Rzeszowie V Wydziału Gospodarczego Sekcji ds. Restrukturyzacyjnych i Upadłościowych, z dnia 3 września 2019 roku ogłoszona została upadłość Banku Spółdzielczego w Grębowie.

W toku śledztwa prokurator dokonał zabezpieczenia mienia podejrzanych w postaci pieniędzy, samochodów i biżuterii. Ponadto prokurator prowadzi dalsze czynności mające na celu zabezpieczenie majątkowe mienia podejrzanych ustalonego w wyniku śledztwa finansowego.

Zobacz wideo [MATERIAŁ REKLAMOWY] Czy kaucja za plastikową butelkę zwiększy świadomość konsumentów i pomoże producentom napojów zachować neutralność plastikową, chroniąc środowisko? Rozmowa z profesorem Arturem Bartkowiakiem
Więcej o: