Górnicy dostaną podwyżki. W sumie ponad pół miliarda złotych. Manifestacja w Warszawie odwołana

Pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej dostaną podwyżki w wysokości 15,4 proc. wynagrodzenia. To efekt trwających od początku miesiąca negocjacji z zarządem. Związkowcy zagrozili, że jeśli nie dojdzie do porozumienia, to będą manifestować w Warszawie. W sumie te podwyżki będą kosztować spółkę 580 mln zł.

Związki Zawodowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej od początku roku domagały się podwyżek wynagrodzeń o 25 proc. "Zarobki w górnictwie już dawno przestały być konkurencyjne na rynku pracy. Przeciętne wynagrodzenie w produkcji jest o 20-30 proc. wyższe niż w usługach, stąd też porównywanie średniego zarobku mija się z celem" - argumentowano i wskazywano na rekordowy zysk JSW - 6,36 mld zł za trzy kwartały 2022 roku.  

Zobacz wideo [MATERIAŁ REKLAMOWY] Czy kaucja za plastikową butelkę zwiększy świadomość konsumentów i pomoże producentom napojów zachować neutralność plastikową, chroniąc środowisko? Rozmowa z profesorem Arturem Bartkowiakiem

Podwyżki w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Górnicy dostaną wyższe pensje

Związkowcy bardzo długo nie mogli porozumieć się z zarządem. Odrzucono dwie propozycje podwyżek w wysokości 0,0 proc. oraz 12,0 proc. Zapowiedziano nawet manifestacje w Warszawie, na której miało pojawić się ponad 1000 górników, ale 8 lutego udało się osiągnąć ostateczne porozumienie. Wynagrodzenia w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zostaną podniesione o 15,4 proc.  

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"Nie uzyskaliśmy wnioskowanego wzrostu stawek płac zasadniczych, ale uzyskany wzrost wynagrodzeń w stosunku do poprzednich propozycji zarządu uznaliśmy na dzień dzisiejszy za w miarę dobry i akceptowalny" - czytamy w oficjalnym komunikacie związkowców.  

Kolejne podwyżki w JSW. Manifestacji nie będzie 

Podwyżki te pochłoną w sumie w 2023 r. 580 mln zł. Ponadto przysługujący pracownikom JSW deputat węglowy w wysokości 8 ton w 2023 roku wyniesie 16 473,76 zł brutto. 

Przypomnijmy, że już w zeszłym roku wynagrodzenia w JSW wzrosły o 10 proc. W lipcu wypłacono także jednorazową nagrodę w wysokości od 13 tys. do 19 tys. zł brutto. Jak podaje Business Insider, kosztowało to spółkę 480 mln zł. 

Więcej o: