Trzynasta emerytura 2023. Niektórzy seniorzy mogą stracić 190 zł. Przez przepis, który wygasł

Trzynasta emerytura w 2023 roku dla części osób mogłaby być wyższa, niż wynika to z najnowszych wyliczeń. Powód? Wygasło rozporządzenie, które w zeszłym roku zwalniało seniorów z podatku.

Trzynasta emerytura do dla wielu seniorów poważny zastrzyk pieniędzy. Niestety, część osób, którym przysługuje świadczenie, otrzymają mniej, niż by mogli. To samo może dotyczyć czternastek. O szczegółach pisze "Fakt". Ile zatem wyniesie emerytura?

Zobacz wideo Roberta Metsola do Zełenskiego: Przyszłość Waszego narodu jest w Unii Europejskiej

Trzynasta emerytura mogłaby być większa. Część może stracić

W zeszłym roku Polski Ład wywrócił do góry nogami zasady podatkowe, przez co zwiększyła się kwota wolna od podatku. Od stycznia 2021 r. wynosi ona 30 000 zł rocznie. Oznacza to, że w przypadku dochodu w wysokości do 2500 zł miesięcznie fiskus nie pobiera od nas podatku (a mówiąc bardziej szczegółowo: nie pobiera zaliczki na podatek).

Dodatkowe pieniądze - w tym wypadku trzynastka i czternastka - sprawiają jednak, że w niektórych przypadkach próg 2500 zł zostaje przekroczony. Teoretycznie niektórzy seniorzy już w zeszłym roku powinni odprowadzać podatek. Dzięki specjalnemu rozporządzeniu płacić jednak nie musieli. 

Problem w tym, że rozporządzenie wygasło, a Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzić nowego. A skoro tak, to w tym roku uciec przed podatkiem raczej się już nie da. 

Trzynastki 2023. Tyle mogą wynieść

Jak wylicza "Fakt", trzynastka 2023 będzie wynosić od 1 254 do 1445 zł. Gdyby jednak rząd wprowadził rozporządzenie obowiązujące w zeszłym roku, wszyscy otrzymaliby drugą z kwot. Teoretycznie więc brak wprowadzenia przepisów skutkuje tym, że część seniorów na konto dostanie nawet o 190 zł mniej.

Trzynasta emerytura w pełnej kwocie (1445 zł), trafi do nielicznej grupy osób, które otrzymują emeryturę na poziomie 700 zł. Im świadczenie wyższe, tym kwota dodatkowego przelewu mniejsza. Różnice nie są duże, jednak widoczne. I tak senior, który obecnie otrzymuje 2000 zł emerytury brutto, z tytułu trzynastki dostanie 1279,40 zł. To o ok. 160 zł mniej niż wynosiłaby wysokość przelewu, gdyby obowiązywało zeszłoroczne rozporządzenie. 

Ci, którzy otrzymują dość wysokie emerytury - 5000 zł brutto, otrzymają trzynastkę w wysokości 1254,80 zł. Brak rozporządzenia też obniży ich świadczenie - w tym wypadku o 190 zł. Dla osoby, która odbiera co miesiąc 5000 zł brutto strata 190 zł może być jednak mniej odczuwalna, niż utrata 160 zł kogoś, kto co miesiąc ma jedynie 2000 zł brutto. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: