Wojna w Ukrainie. Polska nadal handluje z Białorusią na potęgę. Co kupuje Łukaszenka?

Pomimo wojny i sankcji, Polska nadal intensywnie handluje z Białorusią, a wartość polskiego eksportu za cały 2022 r. może zbliżyć się do 1,72 mld euro - wyliczają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Pomimo trwającej wojny oraz nałożonych sankcji, polski eksport na Białoruś praktycznie się nie zmniejszył, a import zmalał o jedną czwartą. Tak wynika z analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) za  pierwsze 11 miesięcy 2022 r. Obroty handlowe pomiędzy obydwoma krajami wyniosły 12 mld zł. 

Zobacz wideo Magdalena Sroka gościnią Porannej Rozmowy Gazeta.pl (13.02)

Wojna w Ukrainie. Polska wciąż handluje z Białorusią

Jak wylicza "Rzeczpospolita" nasz wschodni sąsiad kupuje samochody i pojazdy rolnicze, produkty chemiczne, maszyny i urządzenia elektryczne. Polska z kolei wciąż importuje głównie drewno i wyroby drewniane, węgiel, a także produkty chemiczne, oleje i metale. 

- Począwszy od maja nasz eksport zwiększał się. W miesiącach letnich przybrał wielkości typowo osiągane w trzech wcześniejszych latach, natomiast jesienią był już zdecydowanie większy niż niegdyś - wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. 

Rosja i Polska utrzymują kontakty handlowe

W przypadku wymiany handlowej z Rosją szczególnie widoczny jest spadek eksportu, który w ciągu 11 miesięcy zmalał o niemal 40 proc. Jeśli chodzi o import, ważniejsza od wielkości jest wartość, która wyniosła 15 mld euro. To o pół miliarda euro więcej niż w 2019 roku. Przyczyna to przede wszystkim gwałtownie drożejące surowce energetyczne, które do Polski trafiały pomimo wojny. 

Polscy eksporterzy już w połowie roku zaczęli odrabiać straty na rosyjskim rynku. -  Spadek na początku ubiegłego roku dotyczył głównie maszyn i urządzeń mechanicznych, sprzętu elektrycznego i środków transportu. Natomiast zwraca uwagę notowany w drugiej połowie roku silny wzrost sprzedaży żywności, przede wszystkim wyrobów gotowych - wyjaśnia ekonomista KIG cytowany przez dziennik. 

Polska-Białoruś. Przejście graniczne w Bobrownikach zamknięte

W piątek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że przejście graniczne między Polską i Białorusią w Bobrownikach zostało zamknięte do odwołania.

- Z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa zdecydowałem o zawieszeniu do odwołania od 10 lutego br. od godz. 12:00 ruchu na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach - przekazał szef resortu spraw wewnętrznych. 

W reakcji na decyzję naszego rządu charge d'affaires Polski Marcin Wojciechowski był już dwukrotnie wzywany do ministerstwa spraw zagranicznych Białorusi. Przekazano mu notę protestacyjną. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: