Ostatnie dni na wybór formy opodatkowania. Ważna data dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy mają jeszcze tylko kilka dni na wybór formy opodatkowania na 2023 rok. Muszą się pospieszyć, gdyż termin 20 lutego ma znaczenie nie tylko dla celów podatkowych, ale też w kontekście rozliczenia z ZUS - przypomina "Dziennik Gazeta Prawna".

Przedsiębiorcy muszą do 20 lutego złożyć deklarację rozliczeniową ZUS DRA za styczeń i wskazać w niej formę opodatkowania oraz podstawę wymiaru składki zdrowotnej. Do wyboru mają: rozliczenie według skali podatkowej (stawki 12 i 32 proc.), podatek liniowy (stawka 19 proc.) lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (stawki od 2 do 17 proc. - w zależności od rodzaju prowadzonej działalności). Karty podatkowej nie można już wybrać - tę formę rozliczeń można tylko kontynuować na zasadzie praw nabytych.

Pierścionek zaręczynowy Czy od pierścionka zaręczynowego musisz zapłacić podatek?

Podatki. Wielkie zamieszanie u ryczałtowców

Ryczałtowcy płacą podatek za grudzień do 28 lutego, ale za styczeń muszą wywiązać się z tego obowiązku do 20 lutego. "Sprawa się komplikuje, jeżeli ktoś chce zmienić swoją ubiegłoroczną decyzję o wyborze ryczałtu i zamierza za cały 2022 r. lub za jego część rozliczyć się według skali podatkowej (12 proc. i 32 proc. PIT)" - pisze "DGP".

Jeśli ryczałtowcy od 1 lipca do 22 sierpnia 2022 roku powiadomili Urząd Skarbowy o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem przychodów osiągniętych w okresie 1 lipca - 31 grudnia 2022 r., to w tej sytuacji "złożą do 2 maja br. dwa zeznania: PIT-28 i PIT-36".

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"Jeśli nie złożyli w ubiegłym roku oświadczenia, mogą jeszcze zawiadomić fiskusa o zmianie swojego wyboru, z tym że już nie za połowę 2022 r., lecz za cały ubiegły rok. Zawiadomienie to składa się w zeznaniu rocznym. Przy czym, uwaga: chodzi tu o zeznanie na formularzu PIT-36, a nie PIT-28. Kto złoży PIT-28, automatycznie pozbawi się prawa do zamiany ryczałtu za 2022 r. na PIT według skali podatkowej" - czytamy.

Na jaki zwrot PIT można liczyć? Zwrot podatku z PIT 2022/2023. Fiskus odda nawet 4350 zł. Jest haczyk

Zmiana formy opodatkowania. Ryczałt a składki zdrowotne

To nie koniec problemów. Ryczałtowcy po zmianie formy opodatkowania na PIT według skali za cały 2022 rok rozliczają i opłacają miesięcznie składki na ubezpieczenie zdrowotne za ubiegły rok na podstawie zasad obowiązujących dla poprzedniej formy opodatkowania (tj. ryczałtu), a roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. ustalają na podstawie zasad obowiązujących dla zmienionej formy opodatkowania (tj. dla skali). Rozliczeń miesięcznych nie trzeba korygować.

W przypadku zmiany formy opodatkowana od 1 lipca 2022 roku roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne należną za rok składkowy rozpoczynający się 1 lutego 2022 r. należy ustalić odrębnie dla każdej formy opodatkowania, czyli za okres styczeń-czerwiec 2022 r. według zasad obowiązujących dla ryczałtu, a za lipiec-grudzień 2022 r. według zasad obowiązujących dla zasad ogólnych. "To by oznaczało, że w takiej sytuacji trzeba będzie złożyć do ZUS dwa odrębne rozliczenia: jedno za I półrocze 2022 r., a drugie za II półrocze 2022 r." - czytamy.

Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki

Zobacz wideo [MATERIAŁ REKLAMOWY] Czy kaucja za plastikową butelkę zwiększy świadomość konsumentów i pomoże producentom napojów zachować neutralność plastikową, chroniąc środowisko? Rozmowa z profesorem Arturem Bartkowiakiem
Więcej o: