Kwota wolna od podatku 2023. Ile wynosi? Kto może, a kto nie może z niej skorzystać?

W ramach Polskiego Ładu znowelizowana została wysokość kwoty wolnej od podatku. Których podatników to obejmuje? Co z przedsiębiorcami?

W środę 15 lutego o północy rozpoczął się okres rozliczeń PIT za 2022 rok. Czas na złożenie deklaracji podatkowej mija 2 maja.

Ile obecnie wynosi kwota wolna od podatku?

W 2023 roku kwota wolna od podatku wynosi 30 tysięcy złotych. Znaczy to, że osoby, które w zeszłym roku osiągnęły łączny dochód do kwoty 30 tys. złotych, nie muszą odprowadzać od niego podatku. Nadal mają jednak obowiązek złożyć deklarację PIT.

PIT 2023. Kto może skorzystać z kwoty wolnej od podatku?

Do skorzystania z kwoty wolnej od podatku uprawnione są osoby składające deklarację PIT-37 lub PIT-36, czyli głównie podatnicy zatrudnieni na umowie o pracę, emeryci, renciści, zleceniobiorcy i osoby, które mają dochody z umów o dzieło.

Kwota wolna od podatku obejmuje również przedsiębiorców, którzy płacącą podatek PIT na zasadach ogólnych, według skali podatkowej. Stawka podatku w pierwszym progu podatkowym wynosi 12 proc. do kwoty 120 tysięcy zł i 32 proc. od nadwyżki ponad 120 tysięcy zł.

Zobacz wideo Kogo dotyczy PIT-36 i jak go wypełnić?

PIT 2023. Kogo nie obejmuje kwota wolna od podatku?

Kwota wolna nie obejmuje przedsiębiorców, którzy rozliczają PIT na podstawie podatku liniowego (PIT-36L), ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28) lub karty podatkowej (PIT-16).

Gdzie złożyć PIT?

Zeznanie podatkowe za 2022 rok można złożyć przez internet, w usłudze Twój e-Pit lub w systemie e-Deklaracje, a także tradycyjnie - w urzędzie skarbowym lub wysyłając pocztą.

Dostęp do usługi Twój e-PIT możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) na stronie podatki.gov.pl. Można się zalogować poprzez Profil Zaufany (PZ), e-Dowód, bankowość elektroniczną, aplikację mObywatel albo podając dane podatkowe.

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Więcej o: