Jak złożyć zeznanie podatkowe za 2022 rok? Wyjaśniamy jak działa platforma Twój e-PIT

Rozliczanie PIT za 2022 rok jest już dostępne. Podatnicy mogą to zrobić za pośrednictwem platformy Twój e-PIT. Jak to zrobić? Wyjaśniamy krok po kroku.

Twój e-PIT to usługa, która automatycznie przygotowuje i udostępnia roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych dzięki danym z Krajowej Administracji Skarbowej. Podatnik, który skorzysta z tej usługi, nie musi wypełniać wniosków, aby rozliczyć swój podatek przy jej użyciu. Od 15 lutego do 2 maja w usłudze Twój e-PIT czekają na podatników rozliczenia roczne za 2022 rok. 

Zobacz wideo Kogo dotyczy PIT-36 i jak go wypełnić?

Twój e-PIT - jak działa?

Z usługi Twój e-PIT skorzystają podatnicy, którzy składają zeznanie PIT-37 lub PIT-38 (wykazując przychody z umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło lub przychodów kapitałowych) oraz rozliczający się na formularzach PIT-28 lub PIT-36, które nie prowadzą działalności gospodarczej, ale składają te zeznania z uwagi na uzyskiwane przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, rozliczanych poza działalnością gospodarczą

Jak się zalogować do usługi Twój e-PIT ?

Dostęp do platformy Twój e-PIT jest możliwy wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl [LINK]. Aby skorzystać z usługi, należy się zalogować na stronie. Można to zrobić Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną i aplikację mObywatel. Dodatkowo do samej usługi można się zalogować, także danymi podatkowymi podając: 

  • PESEL (albo NIP i datę urodzenia), 
  • kwotę przychodu z rozliczenia za 2021 r.,
  • kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2022 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy), którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2021 r. 
 

Twój e-PITTwój e-PIT podatki.gov.pl

Twój e-PITTwój e-PIT https://login.mf.gov.pl

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak założyć Profil Zaufany i aplikację mObywatel?

W tym miejscu przypominamy, że Profil Zaufany można założyć, korzystając ze strony internetowej banku. W ten sposób do profilu zaufanego będziemy logować się przed konto bankowe i nie wymaga to dodatkowych potwierdzeń czy konieczności stworzenia nowego hasła.  Dzięki temu można załatwiać sprawy w urzędach bez wychodzenia z domu. Profil Zaufany pozwala przez internet m.in. sprawdzić ubezpieczenia OC, AC i liczbę punktów karnych, złożyć zeznanie podatkowe czy prześledzić historię swoich recept i sprawdzić zwolnienie lekarskie.   

Z kolei rządowa aplikacja mObywatel pozwala trzymać w jednym miejscu większość dokumentów tj. dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, legitymację studencką itp. Zalogować się do niej można właśnie za pomocą Profilu Zaufanego.  

Rozliczenie PIT 2022. Jak rozliczyć PIT przez internet?

Kiedy już zalogujemy się na stronie e-Urzędu, należy wybrać opcję Twój e-PIT. Znajduje się ona w dolnej części ekranu. W tym momencie powinno wyświetlić się nasze zeznanie podatkowe przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową. 

Twój e-PITTwój e-PIT https://urzadskarbowy.gov.pl

Następnie można wybrać, czy chcemy zaakceptować przygotowane zeznanie podatkowe, czy odrzucić przygotowany PIT. W takiej sytuacji będzie mógł rozliczyć się samodzielnie w innej formie, a przygotowany PIT nie będzie brany pod uwagę. 

Ponadto w przypadku rozliczenia PIT-28 będzie można wskazać lub zmienić organizację pożytku publicznego, do której trafi 1,5 proc. lub dodać inne dane. Mowa konkretnie o m.in. uldze termomodernizacyjnej czy odliczeniu darowizny. Podobnie w przypadku rozliczenia PIT-36 oraz PIT-37. W tym rozliczeniu można jeszcze jednak np. zmienić sposób rozliczenia na wspólny z małżonkiem lub dodać albo zmienić ulgę na dziecko.

Rozliczenie PIT 2022 przez internet 

Jeżeli wszystkie dane się zgadzają, wystarczy zaakceptować formularz i wysłać zeznanie, a następnie pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Jest to równoznaczne ze złożeniem zeznania podatkowego.  

***

Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki.

Więcej o: