Orkan Otto nadciąga. Zamknięto kluczowy most nad Sundem, pociągi nie kursują, odwołano promy

Orkan Otto zmusił armatorów Polferries, Unity Line i Stena Line do odwołania niektórych rejsów. Co więcej, kluczowy most łączący Kopenhagę z Malmö został tymczasowo zamknięty. W południowej Szwecji i Norwegii oraz w północnej Danii nie kursuje część pociągów.

Orkan Otto sprowadza do Polski silny wiatr. Najmocniej wieje i będzie wiało nad morzem. IMGW ostrzega, że między 22:00 a 3:00 w nocy z piątku na sobotę porywy wiatru mogą sięgać wtedy ponad 100 kilometrów na godzinę.

Dania, Szwecja i Norwegia mają problemy przez orkan Otto. Odwołano promy, nie kursują pociągi

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem wystosowano nie tylko w Polsce. Szwedzki instytut meteorologiczny SMHI wystosował pomarańczowy alert dla położonych na południu regionów administracyjnych. Co więcej, z powodu przemieszczającego się przez Danię i południową Szwecję orkanu Otto, podjęto decyzję o zamknięciu wielkiego mostu nad cieśniną Sund, który łączy Kopenhagę z Malmö. Operator informuje, że most ma być zamknięty dla samochodów i pociągów co najmniej do godz. 3:00 nad ranem.

Firma Polferries (Polska Żegluga Bałtycka) postanowiła anulować niektóre odejścia promów ze względu na złe warunki atmosferyczne. Chodzi o rejsy na trasie Świnoujście - Ystad w piątek (17 lutego) oraz Gdańsk - Nynäshamn w piątek i sobotę (17 i 18 lutego).

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Z kolei armator Unity Line odwołał część rejsów - chodzi o odejścia ze Świnoujścia, Trelleborga i Ystad w piątek i sobotę (17 i 18 lutego). Ponadto w piątek przyspieszył lub przesunął niektóre rejsy. "W związku z bardzo trudną sytuacją sztormową skutkującą odwołaniem kolejnych odejść promowych oraz nadchodzącego nagromadzenia pojazdów oczekujących na załadunek na Terminalach Promowych w Szwecji zmuszeni jesteśmy do zawieszenia systemu bookingowego od dzisiaj, tj. piątku, 17.02.2023 godz. 12.00 aż do odwołania" - czytamy w komunikacie na stronie Unity Line.

Tymczasem operator promów Stena Line zdecydował się na odwołanie kilku rejsów między Gdynią a Karlskrona (Szwecja) w piątek i sobotę (17 i 18 lutego) z powodu niekorzystnych warunków do żeglugi oraz ze względu na wygodę i bezpieczeństwo pasażerów.

- W piątek został odwołany jeden wieczorny rejs z Gdyni, a dwa ze Szwecji. W sobotę zostały odwołane dwa rejsy z Polski i jeden ze Szwecji. W związku z tymi zmianami musieliśmy odwołać też jeden rejs w niedzielę ze Szwecji. Łącznie odwołano siedem rejsów w obie strony - wylicza w rozmowie z Gazeta.pl Agnieszka Zembrzycka, rzeczniczka prasowa Stena Line Polska.

- W nocy z soboty i niedzielę warunki się polepszą, w związku z tym w sobotę wieczorem rozpoczynamy kursowanie o godz. 12 ze szwedzkiej Karlskrony. Z Gdyni prom wyruszy w niedzielę o godz. 9:00 - zapowiada przedstawicielka operatora promów. Jak wskazała Agnieszka Zembrzycka, "sytuacja, w której odwołuje się rejsy, jest bardzo rzadka". - Rocznie wykonujemy 1,8 tys. rejsów, a dosłownie kilka jest odwołanych, warunki muszą być naprawdę trudne - mówi nam rzeczniczka.

Promy odwołano również w południowej Norwegii. Około 5 tys. pasażerów będzie musiało czekać co najmniej do soboty, aby skorzystać z promów między północną Danią a południową Norwegią - podaje Associated Press. W południowej Szwecji i Norwegii oraz w północnej Danii nie kursuje część pociągów.

Orkan Otto nadciąga. Do Polski sprowadzi silny wiatr

Prędkość i porywistość wiatru wzrasta wraz ze zbliżaniem się do Polski orkanu Otto (zwanego też cyklonem Ulfem). W piątek o godz. 20:00 najwyższą średnią prędkość wiatru odnotowano w Łebie (58 km/h), natomiast maksymalne porywy wiatru (83 km/h) odnotowano w Lęborku, Łebie i Ustce. IMGW podaje, że na posterunku telemetrycznym w Rozewie zanotowano już 111 km/h.

Zobacz wideo Sześć największych wpadek Apple [TopTech]
Więcej o: