Przeciętne wynagrodzenie w styczniu w górę. Ale to kolejna duża porażka z inflacją

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu br. wyniosło 6883,96 zł brutto - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. To oznacza wzrost o 13,5 proc. rok do roku i spadek o 6,1 proc. proc. w porównaniu z grudniem 2022 r.

Według najnowszych danych GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu br. wyniosło 6883,96 zł brutto (ok. 5023 zł na rękę). To oznacza wzrost o 13,5 proc. rok do roku, tj. w porównaniu z styczniem 2022 r. Wynik jest dobry, wysoki - konsensus prognoz ekonomistów wynosił ok. 12,6 proc. (według danych portalu macronext.pl). - Płace zaskoczyły in plus - oceniają ekonomiści Pekao.

Za wysokim wzrostem wynagrodzeń stoi w dużym stopniu podwyżka płacy minimalnej w tym roku o 15,9 proc., z 3010 zł brutto do 3490 zł. Bezpośrednio podbiło to najniższe wynagrodzenia, ale można też zakładać, że firmy dostosowały całą strukturę płac

- komentuje Piotr Popławski, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego.

Z drugiej strony, po raz kolejny jednak wzrost płac wyraźnie przegrał z inflacją, które w styczniu - według pierwszego szacunku GUS - sięgnęła 17,2 proc.

Przeciętne wynagrodzenie spadło względem grudnia

Miesiąc do miesiąca, tj. w porównaniu z grudniem 2022 r., przeciętne miesięczne wynagrodzenie spadło o 6,1 proc. To w sumie żadna niespodzianka - grudniowe dane są zawsze "napompowane" m.in. premiami czy nagrodami kwartalnymi i rocznymi. W grudniu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw po raz pierwszy w historii przebiło 7 tys. zł (wyniosło 7329,96 zł).

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw dotyczy wyłącznie przedsiębiorstw zatrudniających przynajmniej dziesięć osób, z pominięciem sfery budżetowej oraz osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne. Szacuje się, że to około 40 proc. całego rynku pracy. Oczywiście ta kwota zbiera w sobie zarówno wynagrodzenia szeregowych pracowników, jak i kadry zarządzającej, i to w bardzo różnych (także pod kątem poziomu pensji) branżach.

  • Więcej o gospodarce przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Przeciętne zatrudnienie też w górę rok do roku

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło z kolei 6 mln 530,1 etatów, czyli o 1,1 proc. więcej niż rok temu - wynika także z poniedziałkowych danych GUS. To także o 0,4 proc. więcej niż miesiąc temu.

Zobacz wideo Lekarze w Polsce zarabiają godnie? Kosiniak-Kamysz: Jeśli pracują dużo, to tak
  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

***

Ile zarabiamy, a ile będziemy zarabiać, jak kształtują się emerytury, co z bezrobociem w Polsce, jakie są trendy na rynku pracy i jakie zmiany szykuje rząd? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/praca

Więcej o: