MSWIA: Zawieszenie ruchu na granicy z Białorusią. Na listę trafia kolejne przejście

Polska wprowadziła ograniczenia w ruchu dla białoruskich pojazdów towarowych na przejściu granicznym z Białorusią Kukuryki-Kozłowicze - poinformowało MSWiA. Zawieszenie ruchu obowiązywać będzie od jutra od godziny 19.00, do czasu zniesienia przez białoruskie władze ograniczeń wobec polskich przewoźników.

Jak poinformowano w komunikacie ministerstwa, jest to odpowiedź na ograniczenie polskim przewoźnikom możliwości przekroczenia granicy na białorusko-litewskich oraz białorusko-łotewskich przejściach granicznych. "Ograniczenie nie dotyczy ruchu osobowego na przejściu granicznym w Terespolu. Jednocześnie białoruscy przewoźnicy mogą kierować się na Białoruś przez Litwę i Łotwę" - napisano w komunikacie MSW.

Zobacz wideo Polska wysyła do Turcji strażacką grupę ratowniczą, która pomoże przy poszukiwaniu poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Straż Graniczna: Białoruś wprowadziła ograniczenia dla polskich przewoźników

W ubiegłym tygodniu minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński zawiesił do odwołania ruch na polsko-granicznym przejściu w Bobrownikach. To reakcja polskich władz na wyrok ośmiu lat więzienia dla dziennikarza Andrzej Poczobuta, działacza Związku Polaków na Białorusi. Przejście w Bobrownikach to jedno z dwóch otwartych do tej pory przejść z Białorusią, przez które odprawiane są ciężarówki.

W odpowiedzi na zamknięcie przez polską stronę przejścia granicznego w Bobrownikach Białoruś ograniczyła wjazd polskich ciężarówek na swoje terytorium. Teraz zarejestrowane w Polsce samochody ciężarowe i dostawcze będą mogły wjeżdżać do Białorusi i opuszczać ją wyłącznie na białorusko-polskiej granicy.

"Samochody polskich przewoźników wyjeżdżające/wjeżdżające do Białorusi odprawiane są tylko w przejściu granicznym Kukuryki (Nadbużański Oddział Straży Granicznej)" - podała w sobotę polska Straż Graniczna.

W poniedziałek także i na tym przejściu ruch został wstrzymany.

Joe Biden w Ukrainie Joe Biden w Ukrainie. "NYT": Odbył tajną podróż pociągiem z Polski do Kijowa

Białoruś wprowadza ograniczenia dla polskich przewoźników

Uchwałę w tej sprawie podpisał premier Białorusi Raman Hałouczanka. O decyzji w ministerstwie spraw zagranicznych w Mińsku został poinformowany chargé d'affaires Polski na Białorusi.

Urzędnicy reżimu Alaksandra Łukaszenki zdecydowali także, iż liczba personelu Konsulatu Generalnego RP w Grodnie powinna zostać zrównana z liczbą pracowników Konsulatu Generalnego Białorusi w Białymstoku. Strona białoruska nie widzi też sensu dalszego pobytu na jej terytorium oficera łącznikowego polskiej Straży Granicznej.

Pomimo trwającej wojny oraz nałożonych sankcji polski eksport na Białoruś praktycznie się nie zmniejszył, a import zmalał o jedną czwartą - tak wynika z analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) za  pierwsze 11 miesięcy 2022 r. Obroty handlowe pomiędzy obydwoma krajami wyniosły 12 mld zł. 

Alaksandr Łukaszenka Straż Graniczna: Białoruś wprowadziła ograniczenia dla polskich przewoźników

Więcej o: