Zasiłek opiekuńczy z ważną zmianą. ZUS już nie uzna tego dokumentu. Pomyłka przysporzy kłopotów

Zasiłek opiekuńczy może nie zostać wypłacony ze względu na nieodpowiednio złożone dokumenty. W ostatnim czasie zmieniły się zasady ich przyjmowania przez ZUS. Rodzice, którzy chcą skorzystać z zasiłku, nie mogą już polegać na pracodawcy.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje wszystkim osobom ubezpieczonym objętym ubezpieczeniem chorobowym, zwolnionym od świadczenia pracy w celu sprawowania opieki nad innym chorym członkiem rodziny.

Zobacz wideo Prof. Belka: To nie polski system bankowy stanie na skraju bankructwa, tylko Polska

Zasiłek opiekuńczy. Zmiany w przepisach regulujących wypłatę. O czym trzeba pamiętać?

Rzeczniczka dolnośląskiego ZUS Iwona Kowalska-Matis w rozmowie z portalem Interia wyjaśnia, że im szybciej złożony zostanie wniosek o zasiłek, tym szybciej zostanie on wypłacony. Należy jednak zrobić to poprawnie, ponieważ postępowanie wyjaśniające może wydłużyć wypłatę zasiłku.  

W ostatnim czasie doszło do zmiany w przepisach regulujących wypłatę tego zasiłku. Podczas pandemii to pracodawca występował do ZUS-u o jego wypłatę, ale to rozwiązanie już nie funkcjonuje. Kowalska-Matis ostrzega, że "jeśli do ZUS trafi wniosek o zasiłek opiekuńczy w trybie przewidzianym dla wysyłania takich wniosków przez pracodawcę z okresu pandemii koronawirusa, ZUS nie uzna takiego dokumentu".  

Oznacza to, że rodzic musi samodzielnie złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie. Wszelkie dokumenty od pracodawcy nie będą bowiem miały mocy sprawczej i nie zostaną przyjęte.  

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Zasiłek opiekuńczy - zasady przyznawania 

O zasiłek opiekuńczy wystąpić mogą rodzice dzieci w wieku do lat 8 oraz ubezpieczeni rodzice dzieci:  

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności;  
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;  
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.  

Zasiłek przysługuje też ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich z niepełnosprawnością, które nie mogą wykonywać pracy z powodu konieczności opieki nad taką osobą. Zasiłek nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę ani w sytuacji, gdy szkoła zapewni takiemu dziecku opiekę, ale rodzic z niej nie skorzysta. 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie jest wliczany do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, który jest przyznawany na tzw. zasadach ogólnych oraz jest wypłacany w kwocie 80 proc. wynagrodzenia.  

Więcej o: