Bank Pekao opublikował "Barometr sektorowy 2023". Analitycy podsumowują w nim 2022 rok dla poszczególnych branż i "przepowiadają" dla nich "prognozę pogody". W raporcie czytamy, że PKB Polski w 2023 roku wzrośnie o 0,8 proc. r/r.
"Wpływ wojny w Ukrainie na sytuację polskich firm był w minionym roku słabszy, niż można było tego oczekiwać. Jej pośrednie konsekwencje mogą być wbrew pozorom bardziej odczuwalne w roku bieżącym" - czytamy. Eksperci przewidują, że najtrudniejsza sytuacja czeka branże wytwarzające konsumpcyjne dobra trwałe (drzewno-meblarskie) oraz RTV i AGD, gdzie popyt ograniczają m.in. wysokie koszty kredytu.
Z trudnościami w 2023 roku zmagać się będą również sektory produkujące dobra pośrednie, w tym przemysł metalowy i mineralny. To samo czeka górnictwo oraz energetykę i gazownictwo.
"W pierwszym przypadku spadek rynkowych cen surowców energetycznych i metali może powodować erozję marż, na co w przypadku górnictwa węgla nakładają się jego nierozwiązane problemy strukturalne. W trudnym położeniu - z uwagi na presję kosztową i ograniczone możliwości rekompensowania jej wyższymi cenami usług - pozostaną takie obszary sektora użyteczności publicznej, jak ciepłownictwo czy gospodarka wodno-ściekowa" - piszą eksperci, których cytuje money.pl.
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Analitycy Banku Pekao nie mają dobrych wieści dla przetwórstwa przemysłowego. Wskazują, że bieżącym roku nie ominą jej wyzwania związane ze słabszym popytem oraz wciąż dużym obciążeniem kosztowym ze strony niektórych komponentów. W obszarze handlu i naprawy, jak czytamy, sytuacja jest silnie zróżnicowana, ale sektor powinien poradzić sobie dość dobrze z trudami spowolnienia.
Eksperci oceniają, że w rolnictwie powinna utrzymać się umiarkowanie dobra sytuacja na tle poprzednich lat. W rolnictwie pogorszenia warunków prowadzenia działalności mogą spodziewać się producenci zbóż oraz mleka, natomiast poprawy mogą oczekiwać hodowcy trzody chlewnej.
Również przed sektorem gospodarki wodnej mają rysować się korzystne perspektywy. Z kolei najlepsze prognozy dotyczą sektora komunikacji i informacji - z uwagi na postępującą cyfryzację, automatyzację działalności i wysoką rentowność.