Dofinansowanie wymiany okien można otrzymać z programu "Czyste Powietrze" lub "Ciepłe Mieszkanie". Pierwszy z nich przeznaczony jest dla właścicieli domów, drugi - mieszkań. O czym pamiętać?
Program skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub współdzielonych w domach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Jak czytamy na oficjalnej stronie, dotacje na termomodernizację domu i wymianę źródeł ciepła wynoszą:
Podane kwoty są kwotami netto, co oznacza, że nawet w przypadku pełnego dofinansowania wymiany, potrzebne będzie pokrycie kosztów podatku VAT. Pieniądze mogą być przeznaczone na okna lub drzwi balkonowe, okna połaciowe, powierzchnie przezroczyste nieotwieralne, a także systemy montażowe.
Jak podaje muratorplus.pl, od 2023 roku można złożyć wniosek o "kompleksową termomodernizację swojego domu, także na wymianę okien i drzwi, a jeśli zapotrzebowanie na ciepło zmniejszy się dzięki temu o min. 40 proc., otrzymać pełny zwrot kwot netto wydanych na inwestycję".
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Program finansowany jest z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W jego ramach kryterium dochodowe zostało podzielone na trzy poziomy:
W przypadku najbardziej zanieczyszczonych gmin dopłata do termomodernizacji może wynieść nawet do 95 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 39,9 tys. zł na jeden lokal. Poza wymianą okiem lub drzwi środki mogą zostać przeznaczone na nowe źródło ciepła, wykonanie instalacji c.o. i c.w.u. czy wentylację mechaniczną.