O tych dopłatach powinien wiedzieć każdy właściciel domu i mieszkania. Nawet 100 proc. zwrotu kosztów

Dopłata do wymiany okien możliwa jest przy okazji kilku programów. W pewnych przypadkach możemy liczyć nawet na całkowity zwrot kosztów inwestycji. Kto i na jakich zasadach może wymienić okna za darmo?

Dofinansowanie wymiany okien można otrzymać z programu "Czyste Powietrze" lub "Ciepłe Mieszkanie". Pierwszy z nich przeznaczony jest dla właścicieli domów, drugi - mieszkań. O czym pamiętać?

Zobacz wideo Jak przygotować się na zimę? "Ważna jest efektywność energetyczna"

Program "Czyste Powietrze" - dla kogo? Jak otrzymać dofinansowanie wymiany okien?

Program skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub współdzielonych w domach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Jak czytamy na oficjalnej stronie, dotacje na termomodernizację domu i wymianę źródeł ciepła wynoszą:

  • do 66 tys. zł dla podstawowego poziomu dofinansowania (40 proc. dofinansowania na stolarkę okienną, stolarkę drzwiową, bramy garażowe), roczny dochód wnioskodawcy nie może przekraczać 135 tys. zł;
  • do 99 tys. zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania (70 proc. dofinansowania na stolarkę okienną, stolarkę drzwiową, bramy garażowe), miesięczny dochód do 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub miesięczny dochód do 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym.
  • do 135 tys. zł dla najwyższego poziomu dofinansowania (100 proc. dofinansowania na stolarkę okienną, stolarkę drzwiową, bramy garażowe), miesięczny dochód do 1090 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub miesięczny dochód do 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Podane kwoty są kwotami netto, co oznacza, że nawet w przypadku pełnego dofinansowania wymiany, potrzebne będzie pokrycie kosztów podatku VAT. Pieniądze mogą być przeznaczone na okna lub drzwi balkonowe, okna połaciowe, powierzchnie przezroczyste nieotwieralne, a także systemy montażowe. 

Jak podaje muratorplus.pl, od 2023 roku można złożyć wniosek o "kompleksową termomodernizację swojego domu, także na wymianę okien i drzwi, a jeśli zapotrzebowanie na ciepło zmniejszy się dzięki temu o min. 40 proc., otrzymać pełny zwrot kwot netto wydanych na inwestycję".

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Program "Ciepłe Mieszkanie", czyli dofinansowanie wymiany okien w bloku

Program finansowany jest z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W jego ramach kryterium dochodowe zostało podzielone na trzy poziomy:

  • do 120 tys. zł rocznie - właścicielom przysługuje dotacja w wysokości do 15 tys. zł na lokal (do 30 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji),
  • dochód do 1673 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i 2342 zł w gospodarstwie jednoosobowych - dotacja do 25 tys. zł (do 60 proc. kosztów kwalifikowanych),
  • dochód do 900 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym - dotacja do 37,5 tys. zł (do 90 proc. kosztów kwalifikowanych).

W przypadku najbardziej zanieczyszczonych gmin dopłata do termomodernizacji może wynieść nawet do 95 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 39,9 tys. zł na jeden lokal. Poza wymianą okiem lub drzwi środki mogą zostać przeznaczone na nowe źródło ciepła, wykonanie instalacji c.o. i c.w.u. czy wentylację mechaniczną.

Więcej o: