Zarobki służb specjalnych. Ile pieniędzy dostają agenci ochraniający Joe Bidena? Kwoty mogą szokować

W środę Joe Biden zakończył swoją wizytę w Polsce. W trakcie pobytu w Warszawie na każdym kroku towarzyszyli prezydentowi agenci specjalni odpowiadający za jego ochronę. Organizacja Secret Service od lat zapewnia bezpieczeństwo kolejnym, amerykańskim głowom państwa. Ile zarabiają najlepsi z tajnych agentów?

Agenci Secret Service od lat zapewniają ochronę kolejnym prezydentom Stanów Zjednoczonych. Organizacja liczy około 3200 członków, jednak tak odpowiedzialne zadanie powierzane jest tylko najlepszym z nich. Ile zarabiają amerykańscy agenci?                     

Zobacz wideo Kowal o wystąpieniu Bidena: Niektórzy politycy mówią "słabo, mało". A sojusz z Orbanem to było więcej?

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Agenci ochraniają amerykańskich prezydentów od ponad 120 lat

Agenci zatrudniani przez amerykańską agencję Secret Service (USSS) zajmują się nie tylko ochroną polityków wysokiego szczebla. Oprócz eskortowania i nadzorowania bezpieczeństwa prezydentów USA, członkowie organizacji odpowiedzialni są także za ściganie i zapobieganie przestępstwom finansowym takim jak fałszerstwa, czy kradzieże tożsamości oraz walkę z przestępczością zorganizowaną. Specjaliści pracujący dla Secret Service pomagają tym samym ulepszać politykę bezpieczeństwa kraju.

Mimo wielu zadań, za najbardziej zaszczytną rolę w powstałej w 1865 roku USSS uznaje się jednak ochronę amerykańskich prezydentów. Organizacja zajmuje się tym aż od 1901 roku, kiedy to doszło do zamachu na prezydenta Williama McKinleya. Wówczas do pierwotnych obowiązków związanych ze zwalczaniem fałszerzy pieniędzy doszła także ochrona głowy państwa.

Ile zarabiają agenci Secret Service?

Chętni do pełnienia służby w organizacji, muszą liczyć się z koniecznością udziału w kilkunasto-etapowym procesie rekrutacji. W trakcie testu sprawdzane są warunki fizyczne, zdrowotne i psychologiczne kandydatów. Przechodzą oni także test wariografem oraz badanie wiarygodności kredytowej. Istotna jest również ich przeszłość. Takie badanie może potrwać nawet dziewięć miesięcy. 

Agenci, którzy przydzielani są do ochrony prezydenta, m.in. Joe Bidena, wybierani są spośród około 3200 pracowników organizacji. Jak podaje amerykański portal forbes.com tacy profesjonaliści według danych z listopada 2022 roku, zarabiali średnio 105 tys. dolarów rocznie, czyli około 470 tys. zł. Miesięcznie jest to więc 8750 dolarów, czyli w przeliczeniu około 39 tys. zł. Wynagrodzenie agentów specjalnych może jednak dodatkowo wzrosnąć w przypadku nadgodzin. Wówczas honorarium może zostać zwiększone o nawet 25 proc. wynagrodzenia podstawowego. Oznacza to, że roczny dochód może wynieść nawet ponad 131 tys. dolarów, czyli około 587 tys. zł. Warto dodać, że miesięczne wynagrodzenie Służby Ochrony Państwa wynosi nieco ponad 7,5 tys. zł.


 

Więcej o: