Renta rodzinna, znana także jako wdowia emerytura, to świadczenie, o które może ubiegać się emeryt bądź emerytka w przypadku śmierci drugiego z małżonków. Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać świadczenie?
Prawo do pobierania renty rodzinnej mają członkowie rodziny zmarłego, który miał ustalone prawo do emerytury lub spełniał warunki do jej uzyskania. Są to:
Wdowa lub wdowiec, którzy nie spełniają powyższych warunków, ale nie mają źródła utrzymania, mają prawo pobierać rentę rodzinną przez rok po śmierci współmałżonka lub przez czas uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu kwalifikującym do wykonywania pracy, ale nie dłużej niż przez dwa lata.
Rodzice mogą otrzymywać rentę rodzinną po zmarłym dziecku, jeśli spełniają takie same warunki, jak w przypadku osób owdowiałych, a zmarły był ubezpieczony i przed śmiercią wspomagał ich w utrzymaniu.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Wysokość renty rodzinnej zależna jest od liczby osób uprawnionych do jej pobierania. W przypadku jednej uprawnionej osoby wynosi ona 85 proc. świadczenia zmarłego. Jeśli do otrzymywania świadczenia uprawnione są dwie osoby, jego wysokość wzrasta do 90 proc., natomiast w przypadku większej liczby osób wysokość renty wzrasta do 95 proc. świadczenia zmarłego.
Renta rodzinna podlega corocznej waloryzacji. Od 1 marca 2023 roku wyniesie ona 1588,44 zł.