Lokatorzy Mieszkania Plus piszą do Morawieckiego. "Kwieciste wystąpienia nie zmienią matematyki"

Beneficjenci programu Mieszkanie Plus nie są zadowoleni z rozwiązań, które zaproponowano im w związku z podwyżką czynszu. Krytykują również wypowiedzi medialne rządzących dotyczące tychże mieszkań. Wystosowali, więc list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym wskazują wszystkie nieprawidłowości.

Polacy, którzy skorzystali z rządowego programu Mieszkanie Plus, mają dość gigantycznego wzrostu czynszów i "rozpowszechnianych przez rząd kłamstw". W związku, z czym napisali list do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Zarządu Spółki PFR Nieruchomości S.A. Podpisali się pod nimi mieszkańcy wszystkich inwestycji programu Mieszkanie Plus, poza tymi z Białej Podlaskiej. Do treści listu dotarła Wirtualna Polska.  

Zobacz wideo Mieszkanie prawem, nie towarem. Co na to Konstytucja? [Next Station]

Lokatorzy Mieszkania Plus skarżą się w mediach

W ostatnich dniach w mediach regularnie pojawiały się artykuły opisujące niezadowolenie mieszkańców, którzy skorzystali z rządowego programu. "Musiało dojść do publikacji materiałów wielu niezależnych mediów, abyśmy zostali usłyszani. Niemniej jednak widzimy, że jest to jedyny sposób wymiany informacji z Zarządem Spółki PFR, dlatego też jesteśmy zmuszeni zadać kłam ostatnim populistycznym działaniom tejże Spółki, które to przypominają pudrowanie trupa" - cytuje treść Wirtualna Polska.  

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Mieszkańcy niezadowolenie z rozwiązań pomocowych

W swoim liście lokatorzy krytykują rozwiązania, które zaoferowano im w związku z rosnącymi kosztami wynajmu. Przypomnijmy, że wysokość czynszu w tych mieszkaniach nie będzie podlegać waloryzacji o wskaźnik inflacji do końca 2025 roku. Został on więc zamrożony. Ponadto lokatorzy otrzymają możliwość zwrotu kaucji zabezpieczającej umowę najmu w wysokości jednego czynszu.   

Wskazano jednak, że zamrożenie czynszu to "odwlekanie w czasie narastającego problemu, przypominające przychodzenie z pistoletem na wodę do pożaru w lesie" oraz podkreślono, że i tak czynsze zostały utrzymane na poziomie ze stycznia 2023 roku, czyli już po podwyżkach. Z kolei zwrot kaucji nazwano "zabiegiem, który ma im zakneblować usta własnymi pieniędzmi". 

Czynsze w Mieszkaniach Plus wzrosły zdecydowanie 

Stwierdzono też, że krzywdzące jest przedstawienie tych rozwiązania przez rząd z pozycji zbawcy, kiedy - jak uważają mieszkańcy - to rząd sam ten problem stworzył. Ponadto przytoczono, że wysokości czynszów, które pojawiają się w oficjalnych komunikatach, nie są zgodę z prawdą. Przykładowo w Łowiczu wyniesie on 2300 zł za 58 mkw., w Dębicy - 2100 zł za podobny metraż, a w Mińsku Mazowieckim za 66 mkw. prawie 2600 zł. Do tego dochodzą opłaty za media.  

Ponadto program Mieszkanie Plus miał zapewniać możliwość dojścia do własności mieszkania na atrakcyjnych warunkach. W rzeczywistości - według mieszkańców - te warunki wcale atrakcyjne nie są. Miało się to stać po 15, 20 lub 25 latach. Przykładowo jednak dojście do własności mieszkania w Gdyni nastąpi - po 30 latach i dla 51 mkw. będzie kosztować 1 574 824 zł. 

Żadne kwieciste wystąpienia nie zmienią matematyki

- podkreślają w liście, cytowanym przez Wirtualną Polskę lokatorzy i zapewniają, że są otwarci na dalsze rozmowy. 

Więcej o: