Bank Millennium nie będzie już udzielał kredytów hipotecznych o zmiennej stopie procentowej

Millennium rezygnuje ze wskaźnika WIBOR od 1 marca. Bank będzie oferował tylko kredyty ze stałym oprocentowaniem. Potrwa to najpewniej do czasu wdrożenia rozwiązań opartych o WIRON.

Odkąd w ubiegłym roku rząd ogłosił, że zamiast WIBOR, będziemy korzystać z WIRON, już dwa banki zdecydowały się zawiesić oferowanie kredytów opartych o ten pierwszy wskaźnik. W grudniu poinformował o tym ING, a w styczniu BNP Paribas. Teraz do listy dołączył Bank Millennium. 

Zobacz wideo Kotecki: Jeśli wprowadzimy obniżki stóp procentowych, to WIRON na reakcję będzie potrzebował 3 miesięcy, WIBOR zareaguje od razu

Millennium zawiesza kredyty ze zmiennym oprocentowaniem

W informacjach na temat kredytów mieszkaniowych na stronie internetowej Banku Millennium zamieszczono informację, że od 1 marca instytucja zawiesza oferowanie kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem w całym okresie kredytowania.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

W ofercie wciąż pozostaję kredyty hipoteczne z oprocentowaniem okresowo stałym przez 5 pierwszych lat. Millennium pracuje nad nową ofertą kredytu hipotecznego, która będzie opierać się o wskaźnik referencyjny WIRON. 

ING, który przyjął podobną strategię, informował, że kredyty mieszkaniowe ze zmiennym oprocentowaniem mają powrócić do oferty banku w połowie 2023 r. - wówczas jednak będzie ono oparte już nie o stawkę WIBOR, ale nową - WIRON.

Czym jest WIRON?

Prace nad stawką WIRON ruszyły po tym, jak wymógł to na sektorze bankowym premier Mateusz Morawiecki w maju ubiegłego roku. Premier obiecywał, że nowy wskaźnik zastąpi WIBOR już od początku 2023 r. Tak się jednak nie stało. 

Zgodnie z Mapą Drogową Komisji Nadzoru Finansowego, dla obowiązujących umów konwersja ze stawki  WIBOR na WIRON ma nastąpić dopiero w 2025 r. W 2023 r. nowe kredyty bazujące na WIRON-ie będą mogły być oferowane przez banki równolegle z rozwiązaniami opartymi na WIBORze, a w 2024 r. kredyty oparte na WIBORze mają zostać usunięte z oferty banków.

Administratorem wskaźnika WIRON jest spółka GPW Benchmark.

Więcej o: