Kiedy będzie zwrotu podatku? Jak szybciej dostać zwrot pieniędzy? 10 dni zamiast 12 tygodni

Od stycznia 2022 roku obowiązują zmiany w systemie podatkowym. Zrezygnowano z tzw. ulgi dla klasy średniej, a pierwsza stawka podatkowa została obniżona z 17 do 12 proc. W związku z tym więcej osób może liczyć na zwrot podatku. Kiedy możemy się go spodziewać?

Zmiany wprowadzone w styczniu zeszłego roku zakładają, że kwota wolna od podatku wynosi 30 tys. złotych. Natomiast 32 proc. podatku obowiązuje dopiero od kwoty ponad 120 tys. rocznie. Zatem mniejsza liczba obywateli będzie musiała dopłacić zwrot podatku.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Podatek 2023. Kiedy otrzymasz zwrot podatku w tym roku?

W tym roku około 1,2 mln podatników będzie musiało dopłacić do podatku. Ta liczba może się jeszcze zmniejszyć, jeśli więcej osób zdecyduje się na wspólne rozliczenie z małżonkiem bądź skorzysta z odliczeń od podatku lub dochodu.

Spora liczba osób skorzysta jednak ze zwrotu podatku - ten powinien im zostać wypłacony w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia zeznania w formie papierowej. Jest jednak szybszy sposób. Znacznie krócej będą czekać osoby, które złożyły zeznanie elektronicznie - w takim przypadku zwrot z podatku powinien do nas dotrzeć w ciągu 45 dni. Aby złożyć deklarację elektronicznie, można skorzystać z usługi Twój e-PIT lub poprzez e-Deklaracje. Status nadpłaty możemy na bieżąco sprawdzać, korzystając z e-Urzędu Skarbowego. Jest tam dostępna usługa "zwroty podatków" - tam znajdują się niezbędne informacje dotyczące statusu zwrotu, daty otrzymania podatku lub naliczenia nadpłaty.

"Rozliczenie PIT w formie elektronicznej niesie za sobą szereg korzyści. Zwrot podatku otrzymamy maksymalnie w ciągu 45 dni od złożenia deklaracji. Dzięki automatyzacji zwroty podatku z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej, nawet do 10 dni. W ramach tegorocznych rozliczeń zwróciliśmy już podatnikom ponad 370 mln zł. To zwroty z 215 tys. złożonych deklaracji" - przekazała zastępczyni szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Anna Chałupa, cytowana przez Ministerstwo Finansów.

Podatki 2023. Kto może liczyć na zwrot podatku?

W tym roku zwroty podatku są efektem m.in. obniżenia pierwszej skali podatkowej z 17 na 12 proc. Poza tym na zwrot podatku mogą liczyć osoby, które korzystają z ulg podatkowych, takich jak: darowizny, ulgi na dzieci czy termomodernizację. Zwrot jest również efektem wspólnego opodatkowania dochodów małżonków oraz opodatkowania osób, które samodzielnie wychowują dzieci.

Na zwrot podatku mogą liczyć podatnicy rozliczający się indywidualnie, którzy nie korzystają z dodatkowych preferencji podatkowych, a ich źródłem dochodu jest: emerytura (osoby, które otrzymują od 2,5 tys. zł do 9,3 tys. zł oraz powyżej 12,8 tys. zł), dochody ze stosunku pracy (osoby, których dochody wynoszą od 3,2 tys. zł do 10,3 tys. zł oraz powyżej 12,8 tys. zł) lub umowa zlecenie (zwrot otrzyma każdy zleceniobiorca). Na zwrot mogą również liczyć podatnicy, którzy samotnie wychowują dwoje dzieci czy małżonkowie, którzy rozliczają się wspólnie i mają dwoje dzieci - przekazuje Ministerstwo Finansów.

Więcej o: