Czy 26 lutego to niedziela handlowa? Czy sklepy są jutro otwarte? Gdzie zrobimy zakupy?

Czy 26 lutego to niedziela handlowa? Gdzie jutro zrobić zakupy? Które sklepy będą otwarte? Odpowiadamy.

Zakaz handlu w niedzielę wszedł w życie pięć lat temu. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Co roku prawo zaostrzano, a od 2020 roku ustawa przewiduje zaledwie siedem niedziel handlowych w roku.

Czy 26 lutego to niedziela handlowa? Czy sklepy są jutro otwarte? Gdzie zrobić zakupy?

26 lutego to niedziela niehandlowa. Sklepy wielkopowierzchniowe i centra handlowe będą w tym dniu zamknięte. Z zakazu handlu wyłączone są stacje benzynowe, kwiaciarnie, gastronomia czy apteki. Otwarte mogą być również punkty sprzedaży detalicznej prowadzone przez właściciela lub jego rodzinę. Działać mogą sklepy takie jak Żabka, które opierają się na franczyzie.

Zobacz wideo Sylwia Majcher: Lodówka jest sklepem pierwszego wyboru

Kiedy niedziela handlowa? [KALENDARZ]

Niedziele handlowe w 2023 roku określono ustawowo. Ich terminy związane są z wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach, jak święta oraz zakończenie i rozpoczęcie roku szkolnego. Za nami już jedna handlowa niedziela w tym roku, pozostałe zaplanowano na:

  • 2 kwietnia;
  • 30 kwietnia;
  • 25 czerwca;
  • 27 sierpnia;
  • 17 grudnia;
  • 24 grudnia.

Zakaz handlu uszczelniony

Mimo zakazu handlu część sieci handlowych w Polsce w połowie 2021 roku zaczęła otwierać punkty w każdą niedzielę. Ustawa miała bowiem lukę, która pozwalała działać w ten dzień sklepom o statusie placówki pocztowej. Korzystało z niej wiele sieci m.in. Biedronka, Lidl, Carrefour, Auchan, Kaufland i inne. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Od 1 lutego 2022 r. w niedziele niehandlowe mogą działać tylko sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą jednocześnie, że z tego tytułu osiągają co najmniej 40 proc. przychodów.

Więcej o: