Czy 26 lutego to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte? Gdzie zrobić zakupy?

Czy 26 lutego to niedziela handlowa? Gdzie dziś zrobić zakupy? Które sklepy są otwarte? Odpowiadamy.

Zakaz handlu w niedzielę wszedł w życie pięć lat temu. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Co roku prawo zaostrzano, a od 2020 roku ustawa przewiduje zaledwie siedem niedziel handlowych w roku.

Czy 26 lutego to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte? Gdzie zrobić zakupy?

26 lutego to niedziela niehandlowa. Sklepy wielkopowierzchniowe i centra handlowe są dziś zamknięte. Z zakazu handlu wyłączone są jednak nadal stacje benzynowe, kwiaciarnie, gastronomia czy apteki. Otwarte mogą być również punkty sprzedaży detalicznej prowadzone przez właściciela lub jego rodzinę. Dzięki temu dziś mogą działać sklepy takie jak Żabka, które opierają się na franczyzie.

Kiedy niedziela handlowa? [KALENDARZ]

Niedziele handlowe w 2023 roku określono ustawowo. Ich terminy związane są z wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach, jak święta oraz zakończenie i rozpoczęcie roku szkolnego. Za nami już jedna handlowa niedziela w tym roku, pozostałe zaplanowano na:

  • 2 kwietnia;
  • 30 kwietnia;
  • 25 czerwca;
  • 27 sierpnia;
  • 17 grudnia;
  • 24 grudnia.
Zobacz wideo Sylwia Majcher: Lodówka jest sklepem pierwszego wyboru

Zakaz handlu uszczelniony

Mimo zakazu handlu część sieci handlowych w Polsce w połowie 2021 roku zaczęła otwierać punkty w każdą niedzielę. Ustawa miała bowiem lukę, która pozwalała działać w ten dzień sklepom o statusie placówki pocztowej. Korzystało z niej wiele sieci m.in. Biedronka, Lidl, Carrefour, Auchan, Kaufland i inne.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Od 1 lutego 2022 r. w niedziele niehandlowe mogą działać tylko sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą jednocześnie, że z tego tytułu osiągają co najmniej 40 proc. przychodów.

Więcej o: