Rozliczenie PIT za 2022. Małżonkowie mogą zyskać, ale nie zawsze. Kiedy nie ma profitu?

Małżonkowie składający wspólnie zeznanie podatkowe mogą na tym zyskać mimo zmian wprowadzonych przez Polski Ład. Okazuje się jednak, że nie zawsze opcja jest korzystna finansowo. Kiedy nie ma profitu?

Małżonkowie mogą złożyć wspólne zeznanie PIT. Urząd ustala najpierw sumę ich dochodów, a następnie wynik dzieli na dwa i równomierne opodatkowuje. Okazuje się, że po zmianach wprowadzonych w ubiegłym roku przez Polski Ład opcja nadal jest korzystna finansowo. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl. 

Zobacz wideo Kogo dotyczy PIT-36 i jak go wypełnić?

Rozliczenie PIT za 2022. Kiedy małżonkowie nie mają zysku?

Komu opłaca się wspólne opodatkowanie? Przede wszystkim małżonkom, którzy mają dochody w różnych przedziałach skali podatkowej. - Korzyści są także wtedy, gdy jeden z nich w ogóle nie zarabia. Albo jego dochody nie przekraczają kwoty wolnej, czyli 30 tys. zł rocznie - wyjaśnił "Rzeczpospolitej" Rafał Sidorowicz, doradca podatkowy, starszy menedżer w kancelarii MDDP. - Nie ma zysków, jeśli małżonkowie zarabiają tyle samo. Przykładowo, gdy mają po 10 tys. zł, podatek zarówno przy wspólnym, jak i indywidualnym zeznaniu wynosi 16 932 zł - dodał. 

Rozliczenie PITRozliczenie PIT 2022/2023. Zwroty podatku już na kontach. Kto otrzymał nadpłatę?

Uprawnieni do opodatkowania wspólnie z małżonkiem

Wspólnemu rozliczeniu podatkowemu podlegają wyłącznie małżonkowie, którzy:

  • zawarli związek małżeński w trakcie 2022 r. (lub związek ten został zawarty w latach wcześniejszych i trwa nadal),
  • przez cały rok istnieje między nimi ustrój współwłasności majątkowej małżeńskiej,
  • żaden z małżonków nie opłaca podatku liniowego (PIT-36L), ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28), wyjątkiem jest opodatkowanie w tej formie przychodów z najmu, dzierżawy, podatku tonażowego, podatku pobieranego na podstawie ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych; jeśli małżonkowie posiadają też inne przychody, to również do tych pozostałych - rozliczanych według skali podatkowej, nie mogą zastosować łącznego opodatkowania,
  • są polskimi rezydentami podatkowymi,
  • złożą wniosek o wspólne opodatkowanie w deklaracji podatkowej, albo poprzez korektę wcześniej złożonej deklaracji lub wniosek ten znajdzie się w deklaracji PIT złożonej przez nich po terminie ustawowym.

Pies (zdjęcie ilustracyjne)Podatek za psa. Ile wynosi w 2023? Kto zwolniony z opłaty?

Więcej o: