Rosja i Chiny zablokowa造 porozumienie na szczycie G20. Zdecydowany g這s USA: Pot瘼ienie Rosji absolutnie konieczne

Rosja i Chiny zablokowa造 porozumienie na szczycie pa雟tw G20. Dwudniowe spotkanie szef闚 finans闚 najwi瘯szych gospodarek 鈍iata w Indiach mia這 zako鎍zy przyj璚ie wsp鏊nego komunikatu ko鎍owego, w kt鏎ym pot瘼iono Moskw za wojn z Ukrain. Chiny i sama Rosja odm闚i造 podpisania o鈍iadczenia.

Potępienie rosyjskiego ataku na Ukrainę było głównym powodem, dla którego Rosja i Chiny odmówiły podpisania porozumienia, które zakończyło szczyt państwo G20 w Bengaluru w Indiach - podaje Reuters. Moskwa i Pekin odrzuciły też zapis dotyczący umorzenia długu krajom ubogim.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ukraińcy na granicy z Polską rok po inwazji Rosji. "Do tego nie można przywyknąć"

Rosja i Chiny zablokowały porozumienie na szczycie G20

Gospodarz szczytu G20, którym były Indie zdecydowały, że zamiast porozumienia, spotkanie zakończy wydanie "podsumowania przewodniczącego".

Większość członków zdecydowanie potępiła wojnę na Ukrainie i podkreśliła, że powoduje ona ogromne ludzkie cierpienie i zaostrza istniejące niedomagania w globalnej gospodarce

- napisano. Sygnatariusze wskazali na zakłócenia w łańcuchach dostaw, zagrożenia dla stabilności finansowej oraz utrzymujący się brak bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego.

"Chociaż nie było tego, co nazwalibyśmy komunikatem, a jedynie oświadczenie o wynikach, nadal uważamy, że poczyniliśmy pewne postępy w zaangażowaniu wszystkich ministrów" - oceniła indyjska ministerka finansów Nirmala Sitharaman. Z kolei niemiecki minister finansów Christian Lindner powiedział, że odmowa Chin przystąpienia do deklaracji jest "godna ubolewania". Janet Yellen, sekretarz skarbu USA, podkreśliła, że potępienie Rosji jest "absolutnie konieczne" w każdym oświadczeniu.

Informatorzy Reutersa przekazali z kolei, że Rosja i Chiny nie chcą, by platforma G20 była wykorzystywana do omawiania spraw politycznych.

Wesprzyj zbiórkę Fundacji PCPM na pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii - przez >>stronę PCPM albo przez >>zbiórkę na Facebooku.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Wi璚ej o: